niedziela, 2 czerwca 2013

Wołowa Kotlinka

Wołowa Kotlinka

Wołowa Kotlinka słow. Volia kotlinka to jedno z najwyższych pięter walnej Doliny Mięguszowieckiej, ściślej - górne piętro Żabiej Doliny Mięguszowieckiej. Pod Główną Grań Tatr Wołowa Kotllinka sięga od Hińczowego Zwornika do Wołowej Turni. Poza tym oddzielona jest granią Wołowca Mięguszowieckiego i jego południowym przedłużeniem od Doliny Hińczowej, a południowa grzęda Wołowej Turni oraz próg samej Wołowej Kotlinki oddziela ją od Żabiej Doliny Mięguszowieckiej.
W Wołowej Kotlince, oprócz jej głównej części wyróżnia się jej jeszcze jedno piętro - Wołowcową Rówień zlokalizowaną w północno zachodniej części kotliny. Oba piętra oddziela dość stromy, trawiasto-płytowo-skalisty próg.
W głównej części Wołowej Kotlinki znajduje się Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki, najwyżej położony z trójki tych stawów.
Wołowa Kotlinka stanowi bardzo łatwy dostęp do (i z) Grani Głównej oraz najważniejszego (z taternickiego punktu widzenia) obiektu - SW ściany Wołowej Turni.

Ograniczenia doliny:
- pd grzęda Wołowca Mięguszowieckiego
- Wołowiec Mięguszowiecki
- Wołowcowa Przełęcz
- Hińczowy Zwornik
- Wołowa Przehyba
- Zachodni Wołowy Róg
- Mała Wołowa Szczerbina
- Wschodni Wołowy Róg
- Wołowy Przechód
- Mały Wołowy Róg
- Mała Rogata Szczerbina
- Rogata Grań
- Wielka Rogata Szczerbina
- Rogata Turniczka
- Wielka Wołowa Szczerbina
- Wołowa Turnia
- przedłużenie pd żebra Wołowej Turni
- próg Wołowej Kotlinki

Coś z historii...
Osobne nazewnictwo dla górnego piętra - Wołowcowej Równi, wprowadził dopiero w 2006 roku Władysław Cywiński. Nazwa Wołowej Kotlinki obejmowała wcześniej całą dolinkę, a pochodzi od nazwy Wołowca Mięguszowieckiego.

Szlaki wiodące Wołową Kotlinką:
Wołową Kotlinką nie wiodą znakowane szlaki. Stanowi ona najłatwiejszy dostęp do grani Wołowego Grzbietu oraz SW ściany Wołowej Turni. Zarówno piętro z Wyżnim Żabim Stawem Mięguszowieckim jak i Wołowcowa Rówień są dostępne bez trudności od czerwonego szlaku na Rysy.

ze szlaku na Rysy
Nad Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki:
Szlak najwygodniej opuścić tuż przed minięciem Wielkiego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego. Wzdłuż jego zach. brzegu (lub przez bulę nieopodal stawu) oraz zach. brzegu Małego Żabiego Stawu Mięguszowieckiego prowadzi w kierunku progu dość wyraźna ścieżka podejściowa. Dalej ścieżką przez potok, później pośród trawników i piargu przez przeszło 100-metrowy próg nad Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki (0-, 25 min).

Na Wołowcową Rówień:
Próg Wołowcowej Równi można ominąć po jego południowym skraju. Tamtędy też wiedzie dość wyraźna ścieżka pośród trawników. Ścieżką od stawu na zachód aż za próg, po czym dalej na północ za jej śladami w prawo po piarżyskach w głąb Wołowcowej Równi (0-, 20 min do linii spadku Wołowcowej Przełęczy).


Nasze wycieczki doliną:

Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:
Wołowcowa Rówień

Wołowcowa Rówień - górne piętro Wołowej Kotlinki rozciągające się pomiędzy Wołowcem Mięguszowieckim, Hińczowym Zwornikiem, a zachodnim skrajem Rogatej Turniczki. Wołowcowa Rówień w większości swej powierzchni jest piarżysta i mało stroma, częściowo wręcz pozioma. Stanowi najłatwiejszy dostęp do otaczających ją szczytów i przełęczy. Od głównego piętra oddzielone jest stromym, trawiasto-skalistym progiem.
progi Wołowej Kotlinki i Wołowcowej Równi
Progi Wołowej Kotlinki i Wołowcowej Równi - od Żabiej Doliny Mięguszowieckiej Wołowa Kotlinka opada na S i SE umiarkowanie stromym trawiasto-skalistym progiem. Wołowcowa Rówień natomiast oddzielona jest od głównego piętra bardziej stromym, około 100-metrowym progiem. Na południowym skraju kotlinki próg jest najłagodniejszy i pozbawiony trudności.
Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki
Wyżni Żabi Staw Mięguszowiecki - jeden z trójki Żabich Stawów Mięguszowieckich, najwyżej położony i jako jedyny nie leżący bezpośrednio w głównej części doliny, lecz w głównej części Wołowej Kotlinki. Położony jest tuż przy progu, a strumień z niego wypływający zasila Mały Żabi Staw Mięguszowiecki.

Parametry stawu:
wysokość: 2046 m
wymiary: 75 m x 40 m
powierzchnia: 0,17 ha

Otoczenie doliny:
Widok z Wołowej Kotlinki na Wołowy Grzbiet
Widok z Wołowej Kotlinki na Wołowiec Mięguszowiecki
Co zobaczymy z Wołowej Kotlinki?
Widok z Wołowej Kotlinki na Żabią Turnię Mięguszowiecką
Widok z Wołowej Kotlinki na Wysoką
Widok z Wołowej Kotlinki w kierunku ujścia Doliny Mięguszowieckiej
Widoki na Wołową Kotlinkę:
Wołowa Kotlinka z Doliny Mięguszowieckiej
Wołowa Kotlinka z Wołowego Gzbietu
Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz