wtorek, 16 kwietnia 2013

Co z tymi górami?


No właśnie, co? W dolinach już wiosna na dobre, a wystarczy spojrzeć czy za okno, czy na kamerki internetowe, żeby przekonać się, że tam śniegu jeszcze sporo. Ale cieszmy się tym, co mamy :)

W ostatnim czasie zrobiło się u nas dość aktywnie, niestety nie była to aktywność wynikająca z obcowania z górami. W tej dziedzinie czekamy na koniec kwietnia i weekend majowy, który - miejmy nadzieję - będzie pogodny. Na wszelki wypadek tak jak rok temu nie sprawdzam prognoz pogody. Może znowu zadziała i z majówki wrócimy opaleni i zadowoleni :) Ale to akurat dopiero za trzy tygodnie.

__________________________________

Czas na nowości na blogu!

Na samym końcu tego wpisu czeka na was mały opis aktualnych warunków turystycznych w Beskidach. Będziemy je dodawać w miarę naszych możliwości :)


Z małym opóźnieniem zapraszamy do czytania najnowszej relacji - Niedzielna przechadzka z naszych wędrówek po Beskidzie Małym i Kamieniołomie... Nieco na przełaj :) Odkryliśmy trochę fajnych terenów, po raz kolejny wykorzystaliśmy tajemnicze ślady na śniegu... Było mroźno, śnieżnie, ale całkiem ładnie :)W dziale Nie tylko górami żyjemy prezentujemy zdjęcia z naszych małych wiosennych wycieczek po obrzeżach Krakowa, które może nie do końca są dobrze znane, a mają swój urok :) Na początek więc coś o okolicach Zwierzyńca, a mianowicie - Uroki VII dzielnicy.


W dalszym ciągu staramy się na bieżąco uzupełniać działy Wycieczki - Tatry i Wycieczki - inne góry o nasze starsze wyjazdy. W tych pierwszych pojawiły się trzy foto-relacje z wyjazdu w słowackie Tatry Zachodnie

Są to dokładnie :
Wycieczka przez Przełęcz pod Osobitą na Rakoń
Główną granią przez Salatyny i Pachoł
I rogate szczyty, czyli Rohacze

Co prawda relacje pisane nieco z perspektywy czasu nie oddają dokładnie przeżyć z tych wycieczek, ale wspomnienia też mogą być dobrą formą opisywania :)


Przygotowaliśmy też parę nowości w naszych działach tematycznych.

W dziale Schroniska górskie pojawiło się pierwsze u nas schronisko słowackie, a mianowicie Chata na Grúni. Nie mogło być inaczej :)


Dział topografia Tatr wzbogacił się o nową przełęcz. Jest to Przysłop Miętusi, przełęcz pełna wspomnień - jakich? Przekonajcie się sami oglądając archiwalne zdjęcia z tamtego miejsca, które pokazujemy dzięki uprzejmości Pana Marcina :)

__________________________________

I na koniec mały że tak powiem "backstage"... Czyli jak tworzymy wpisy w topografii Tatr. Sprawa to wcale nie łatwa, dość czasochłonna i pracochłonna, a i tak zdarzają się błędy (w końcu i my sami się uczymy :) ).
I takim akcentem kończę dzisiejsze "Co nowego". W kolejnym zabierzemy Was na wycieczkę po krakowskim Płaszowie, być może zaprezentujemy naszą małą plantację papryczek chili (która ku obawom Wojtka ciągle się rozrasta...) oraz przekażemy duużą dawkę wiosny... :) Z której sami póki co korzystajcie!

Tradycyjnie życzymy miłego przeglądania i czytania.
Do zobaczenia w górach! :)

P.S. Dziękujemy za pierwsze 2000 wyświetleń! :)


**** Aktualne warunki turystyczne w Beskidach***(z dnia 16 kwietnia z Beskidu Śląskiego)

Aktualnie w Beskidach powyżej 1000 metrów, zalega jeszcze sporo śniegu. W szczególności obfite w śnieg są północne stoki, czy też ścieżki, gdzie śnieg jest udeptany i przez to topnieje wolniej.
Warunki turystyczne są dobre, jednakże topiący się śnieg sprawia, że wędrówkę może utrudniać zapadanie się w nim. W wyposażeniu przydatne będą z pewnością stuptuty, oraz klasycznie - kijki... oraz krem z filtrem :)

Na dzień dzisiejszy przejrzystość powietrza jest bardzo duża, co przekłada się na piękne widoki i dalekie obserwacje. 
W najbliższych dniach wysokie temperatury z pewnością przyczynią się do tego, że śnieg będzie topniał w coraz szybszym tempie.