Hińczowa Turnia (2377 m) słow. Hincova veža to turnia o prostokątnym kształcie wierzchołka w Grani Głównej Tatr na granicy polsko-słowackiej. Jest pierwszym od W wierzchołkiem należącym do Wołowego Grzbietu. Od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (2410m) na NW oddzielona jest Czarnowstawiańską Przełęczą (2340m), na którą opada z wierzchołkowej grani niemal pionowy, ponad 30-metrowy uskok. Na SE Hińczową Turnię oddziela Hińczowa Szczerbina (ok. 2355m) od Hińczowej Turniczki (ok. 2360m).
Zarówno do Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła na NE jak i do Doliny Hińczowej na SW opadają z wierzchołkowej grani początkowo kilkudziesięciometrowe ściany. Dopiero poniżej teren po stronie Hińczowej staje się różnorodny - częściowo trawiasty, skallisty, a ponad Wielkim Hińczowym Stawem przeważają piargi. Czarnostawiańską ścianę w dolnej części przecina długi, głęboki komin rozgałęziający się w górnej części na dwie mniejsze depresje, z których zachodnia zmierza ku oknu skalnemu w wierzchołkowej grani.
W wierzchołkowej grani Hińczowej Turni, nieopodal jej uskoku dostrzec można okno skalne utworzone przez zaklinowany blok. Blok ten znajduje się w tej pozycji od 1996 roku tworząc zarówno okno jak i most nad nim. Przed jego przewróceniem, przejście kilkumetrowej szczerbinki granią było znacznie trudniejsze.
Szlaki prowadzące na Hińczową Turnię:
Na Hińczową Turnię nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla Taternictwa.
Z Hińczowej Przehyby:
Ze wschodniego siodełka przełączki granią łatwo (0+) przez niewielką kopkę lub obchodząc ją bez trudności (0-) kilka metrów poniżej po stronie Doliny Hińczowej na zachodnie siodełko. Z niego albo przez Hińczową Turniczkę (tam opis przejścia), albo w lewo po skałkach na rzucające się w oczy siodełko w południowym żebrze Hińczowej Turniczki.
Z siodełka na drugą stronę opada stromy, ok. 4-metrowy kominek. Kominkiem tym w dół dość trudno (II) do żlebiku opadającego z Hińczowej Szczerbiny. Nie wchodząc na przełączkę, po przecięciu żlebu w górę bardzo łatwym terenem na wschodni kraniec wierzchołkowej grani Hińczowej Turni (0+, miejsce II, 5 min).
Uwaga:Technicznie łatwiejsze jest przejście wprost przez Hińczową Turniczkę (I), jednak towarzyszy jemu ekspozycja. Pozbawiony ekspozycji w/w, ok. 3-4 metrowy kominek sprawia ogólnie mniejsze trudności i obchodzenie turniczki przez to siodełko narzuca się samo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz