niedziela, 21 lipca 2013

Czerwona Przełęcz

Czerwona Przełęcz


Czerwona Przełęcz
Czerwona Przełęcz (1301m) to głęboko wcięta przełęcz w polskiej części Tatr Zachodnich w reglach u podnóża Giewontu. Oddziela Sarnią Skałę (1377m) na N od Suchego Wierchu (1539m) na S. Ku temu drugiemu biegnie z przełęczy równo nachylona, łagodna grań o długości około 500 metrów.
Czerwona Przełęcz otoczona jest od E przez W gałąź Doliny Białego, do której opada niewielkim żlebem na zarastającą Polanę Białego. Na W stronę zaś z przełęczy opada długi na niespełna 1 kilometr i z 300-metrową różnicą wysokości Sarni Żleb ograniczony na S  Sarnim Grzbietem opadającym z N wierzchołka Suchego Wierchu oraz od N ściankami Sarniej Skały i ich W przedłużeniem. Wylot żlebu znajduje się tuż na N od Strążyskiej Polany w Dolinie Strążyskiej.

Przez Czerwoną Przełęcz przebiega "Ścieżka nad Reglami,, - popularny szlak w Tatrach Polskich prowadzący reglami Tatr Zachodnich od Polany Kalatówki aż po Dolinę Chochołowską.

Nazwa przełęczy pochodzi od gleby, która w jej okolicy ma czerwono-brunatne zabarwienie. Dawniej nosiła też nazwę: Wolarzyska, która z kolei pochodzi od wypasu bydła w jej okolicach.

SPACER GRANIĄ
)(
Grześkówki/    
\Zawieszka
\____/
Sarnia Skała
|
Czerwona Przełęcz
|
|
Sarni Grzbiet---Suchy Wierch (N)
|
Koński Grzbiet---Suchy Wierch
|
Klasztory
|
Niżnia Sucha Przełęcz

W 1900 roku na Czerwonej Przełęczy zbudowano altanę dla użytku turystów. Przetrwała ona około 25 lat, po czym została rozebrana. W ostatnich latach na przełęczy ustawiono szereg ławeczek umożliwiających odpoczynek turystom.


Szlaki prowadzące na Czerwoną Przełęcz:

- czarny szlak "Ścieżka nad Reglami" prowadzący reglami Tatr Zachodnich od Polany Kalatówki w Dolinie Bystrej aż do Doliny Chochołowskiej.
- krótki czarny szlak wiodący raczej "z" przełęczy na Sarnią Skałę.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Czerwona Przełęcz - mapa

Widoki na Czerwoną Przełęcz:
Widok na Czerwoną Przełęcz
Widok na Czerwoną Przełęcz z Karczmiska
Czerwona Przełęcz z Łysanek
Czerwona Przełęcz z Małej Krokwi
Czerwona Przełęcz z Igły
Czerwona Przełęcz z Zameczków
Czerwona Przełęcz z Giewontu

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz