piątek, 12 lipca 2013

Liliowe

Liliowe

Ľaliové sedlo
Liliowe (1952 m) słow. Ľaliové sedlo to bardzo szeroka, trawiasta przełęcz w Głównej Grani Tatr na granicy polsko - słowackiej, stanowiąca również głównograniową granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wysokimi. Przełęcz rozdziela Liliową Kopkę (ok. 1975m) na północnym zachodzie od położonej na południowym wschodzie, znacznie wyższej i odleglejszej Skrajnej Turni (2096m).

Z Liliowego na północ (raczej na północny zachód) do Zielonej Doliniy Gąsienicowej opada trawiaste, łagodnie nachylone zbocze podcięte z prawej strony stromymi ściankami stanowiącymi przedłużenie ściany Skrajnej Turni. Od południa i południowego zachodu zaś Liliowe otacza Dolina Cicha, do której dna wprost z przełęczy opada długi żleb łączący się najpierw z małym żlebkiem opadającym z okolic Liliowej Kopki, a około 400 metrów pod przełęczą również ze Żlebem Zaremby opadającym ze Skrajnej Turni.

SPACER GRANIĄ
Wyżnie Liliowe
\
Liliowa Kopka
\
Liliowe
\
\
Skrajna Turnia--Skrajna Przełęcz

W dawnych czasach przez przełęcz Liliowe prowadziła najszybsza droga do Morskiego Oka przez Dolinę Wierchcichą, Zawory, Dolinę Ciemnosmreczyńką i Wrota Chałubińskiego. Przełęcz stanowiła również dogodne połączenie z południową stroną Tatr.

Nazwa przełęczy pochodzi od słowa "leluja" oznaczającego w gwarze góralskiej Pełnik Siedmiogrodzki. Jest to kwiat wymarły już w okolicy przełęczy, dawniej chętnie zrywany był tu przez turystów z powodu jego urody.


Szlaki prowadzące na Liliowe:

- czerwony szlak graniowy od Kasprowego Wierchu przez Świnicką Przełęcz na Świnicę, i dalej na Zawracie przechodzący w Orlą Perć.
- zielony szlak prowadzący na Liliowe od rozejścia szlaków w Zielonej Dolinie Gąsienicowej.

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Liliowe na mapie

Panorama z Liliowego:
Panorama z Liliowego
Widok z Liliowego w stronę Kościelca
Panorama z Liliowego
Widok z Liliowego w stronę Krywania
Panorama z Liliowego
Widok z Liliowego na Tatry Zachodnie
Panorama z Liliowego w stronę Beskidu
Panorama z Liliowego
Widok z Liliowego na Dolinę Gąsienicową
Widoki na Liliowe:
Liliowe
Widok na Liliowe z Krywania
Liliowe
Widok na Liliowe z Karbu
Widok na Liliowe z Beskidu
Widok na Liliowe ze Skrajnej Turni
Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz