Liliowe (1952 m) słow. Ľaliové sedlo to bardzo szeroka, trawiasta przełęcz w Głównej Grani Tatr na granicy polsko - słowackiej, stanowiąca również głównograniową granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi, a Wysokimi. Przełęcz rozdziela Liliową Kopkę (ok. 1975m) na północnym zachodzie od położonej na południowym wschodzie, znacznie wyższej i odleglejszej Skrajnej Turni (2096m).
Z Liliowego na północ (raczej na północny zachód) do Zielonej Doliniy Gąsienicowej opada trawiaste, łagodnie nachylone zbocze podcięte z prawej strony stromymi ściankami stanowiącymi przedłużenie ściany Skrajnej Turni. Od południa i południowego zachodu zaś Liliowe otacza Dolina Cicha, do której dna wprost z przełęczy opada długi żleb łączący się najpierw z małym żlebkiem opadającym z okolic Liliowej Kopki, a około 400 metrów pod przełęczą również ze Żlebem Zaremby opadającym ze Skrajnej Turni.
W dawnych czasach przez przełęcz Liliowe prowadziła najszybsza droga do Morskiego Oka przez Dolinę Wierchcichą, Zawory, Dolinę Ciemnosmreczyńką i Wrota Chałubińskiego. Przełęcz stanowiła również dogodne połączenie z południową stroną Tatr.
Nazwa przełęczy pochodzi od słowa "leluja" oznaczającego w gwarze góralskiej Pełnik Siedmiogrodzki. Jest to kwiat wymarły już w okolicy przełęczy, dawniej chętnie zrywany był tu przez turystów z powodu jego urody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz