poniedziałek, 22 lipca 2013

Przełęcz Białego

Przełęcz Białego

Przełęcz Białego (1310m) to reglowa przełęcz w polskich Tatrach Zachodnich. Jest najgłębszą przełęczą pomiędzy graniami Giewontu i Krokwi. W najbliższym otoczeniu oddziela Małą Krokiew (1365m) na N od Białej Czubki (1333m) na S.
Na W do Doliny Białego opada z przełęczy wspólny z Wyżnią Przełęczą Białego, głęboki Żleb pod Patyki z kilkoma małymi bocznymi odnogami. Wylot żlebu znajduje się na przeciw stoków Igły, dzielącej Dolinę Białego na dwa piętra. Żleb ten ma około 250m różnicy wzniesień. Nazwa żlebu pochodzi od lasu położonego na S stokach Siwarowego Gazdowskiego - Patyki.
Na E stronę, do Doliny Bystrej opada z przełęczy łagodny, lesisty stok bez wyraźniejszego zagłębienia. W połowie wysokości znajdują się leśny prześwit z niewielkimi skałkami zwany Szerokim Kalackim. Tuż nad Szerokim Kalackim oraz stokiem powyżej prowadzi czarny szlak.

SPACER GRANIĄ
Siwarowe SiodłoŚpiąca
Góra
|/
Mała Krokiew
|
Przełęcz Białego
|
Biała Czubka
/
Wyżnia
Przełęcz Białego

Nazwa przełęczy pochodzi od sąsiedniej doliny. Bywa w niej często stosowany przedrostek Niżnia zarówno na mapach jak i w przewodnikach, z racji bytności Wyżniej Przełęczy Białego (jednak brak pośredniej:). Istnieje również inna, raczej niespotykana nazwa przełęczy - Przełęcz na Patykach. Ta znowu związana jest z nazwą w/w lasu.

Szlaki na Przełęcz Białego:
- Ścieżka nad Reglami wiodąca z węzła przy Polanie Kalatówki na przełęcz i dalej przez górne partie Doliny Białego aż do Doliny Chochołowskiej.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Przełęcz Białego:
Przełęcz Białego z Igły
Przełęcz Białego z Białego Grzbietu
Przełęcz Białego z Małej Krokwi
Przełęcz Białego z Zameczków

Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz