Przełęcz Białego
Na W do Doliny Białego opada z przełęczy wspólny z Wyżnią Przełęczą Białego, głęboki Żleb pod Patyki z kilkoma małymi bocznymi odnogami. Wylot żlebu znajduje się na przeciw stoków Igły, dzielącej Dolinę Białego na dwa piętra. Żleb ten ma około 250m różnicy wzniesień. Nazwa żlebu pochodzi od lasu położonego na S stokach Siwarowego Gazdowskiego - Patyki.
Na E stronę, do Doliny Bystrej opada z przełęczy łagodny, lesisty stok bez wyraźniejszego zagłębienia. W połowie wysokości znajdują się leśny prześwit z niewielkimi skałkami zwany Szerokim Kalackim. Tuż nad Szerokim Kalackim oraz stokiem powyżej prowadzi czarny szlak.
Nazwa przełęczy pochodzi od sąsiedniej doliny. Bywa w niej często stosowany przedrostek Niżnia zarówno na mapach jak i w przewodnikach, z racji bytności Wyżniej Przełęczy Białego (jednak brak pośredniej:). Istnieje również inna, raczej niespotykana nazwa przełęczy - Przełęcz na Patykach. Ta znowu związana jest z nazwą w/w lasu.
Szlaki na Przełęcz Białego:
- Ścieżka nad Reglami wiodąca z węzła przy Polanie Kalatówki na przełęcz i dalej przez górne partie Doliny Białego aż do Doliny Chochołowskiej. |
Nasze wejścia:
- 21 kwiecień 2018 -> zobacz relację
- 23 kwiecień 2016 -> zobacz relację
- 8 luty 2015 -> zobacz relację
- 15 wrzesień 2008 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Przełęcz Białego:
Przełęcz Białego z Igły |
Przełęcz Białego z Białego Grzbietu |
Przełęcz Białego z Małej Krokwi |
Przełęcz Białego z Zameczków |
Autorzy na przełęczy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz