czwartek, 22 sierpnia 2013

Biała Czubka

Biała Czubka


Biała Czubka (1333 m) to ledwie zauważalna, lesista kopka w Polskich Tatrach Zachodnich o podnóży Giewontu. Jest położona w najniższej części Białego Grzbietu. Oddzielona jest Przełęczą Białego (1310m) od Małej Krokwi (1365m na N oraz położoną w pobliżu i ledwie co niżej Wyżnią Przełęczą Białego (1331m) od wyższej części grani Białego Grzbietu (ok.1580m) wznoszącej się ku SW.
Biała Czubka leży nad Doliną Białego po stronie NW oraz Doliną Bystrej od SE. Stoki opadające na obydwie strony są zalesione i nie posiadają wyraźnych formacji granicznych od sąsiednich przełęczy. Stok NW zatraca się w najwyższej części Żlebu pod Patyki. SE stok jest dłuższy, na wysokości ok.1200 metrów wychodzi na Polanę Kalatówki w okolicy hotelu.
Wierzchołek Białej Czubki stanowi prześwit leśny. Stał tam niegdyś trianguł. Tuż obok wierzchołka przebiega Ścieżka nad Reglami.

SPACER GRANIĄ
Mała Krokiew
|
Przełęcz Białego
|
Biała Czubka
/
Wyżnia
Przełęcz Białego
/
/
Biały Grzbiet

Szlaki na Białą Czubkę:
- Ścieżka nad Reglami wiodąca z węzła przy Polanie Kalatówki przez Przełęcz Białego na Białą Czubkę i dalej przez górne partie Doliny Białego aż do Doliny Chochołowskiej.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Białą Czubkę:
Biała Czubka z Białego Grzbietu
Biała Czubka z Małej Krokwi
Biała Czubka z Sarniej Skały

Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz