niedziela, 11 sierpnia 2013

Łomik

Łomik

Łomik (ok. 1260 m) to zwornikowy wierzchołek w polskich Tatrach Zachodnich u podnóży Giewontu. Ściślej znajduje się w NE ramieniu Sarniej Skały (1377m), od której oddzielony jest nienazwanym, nie wiele niższym od Łomika siodełkiem w łagodnie opadającej ku niemu grani.
Łomik jest też zwornikiem dla dwóch ramion "wypuszczanych" ku NW i NE, otaczających w całości niewielką Dolinę Spadowiec aż do Drogi pod Reglami. Lewe orograficznie z tych ramion nazwane jest Spaleniec i oddziela Dolinę Spadowiec od Doliny ku Dziurze. W jego W zboczach znajduje się nazwodajna dla doliny jaskinia Dziura (oraz parę mniejszych jaskiń). W zboczach powyżej jaskini znajduje się również popularna wspinaczkowo przed laty Ściana nad Dziurą.
Lewe orograficznie ramię opada równomiernie ku niemal niezauważalnemu wierzchołkowi Kopy nad Białem (ok. 1035m). Zachowało się na tym ramieniu i w jego zboczach opadających ku Dolinie Spadowiec dość dużo bukowego lasu, są też jednak wiatrołomy.
Łomik znajduje się nad trzema dolinami - od W jest to Dolina ku Dziurze, od N Dolina Spadowiec, a od E i S Dolina Białego.
Tuż na SW od Łomika znajduje się grupa skałek w grani nieco przewyższających punkt zwornikowy.

SPACER GRANIĄ
     /Kopa nad Białem
   //       
 /)(           
|/               
  \/                    
Łomik
    /
)(
/    
Zawieszka
/
Sarnia Skała

Szlaki na Łomik:
Na wierzchołek Łomika ani jego graniami nie prowadzą znakowane szlaki.
Uwaga: Niektóre źródła nazwę Łomika przypisują jedynie zwornikowemu punktowi dla NW i NW grzbietów. Z badań terenowych wydaje się, że skałki graniowe znajdujące się tuż na N od zwornika są od niego nieco wyższe. Są też trudniej osiągalne. 

Z Kopy nad Białem
Z Kopy nad Białem:
Z wierzchołka Kopy nad Białem ku N na płytko wcięte, szerokie siodło przez uciążliwe, bukowe wiatrołomy (kwiecień 2016) i dalej w łagodnie w górę granią przez lepiej zachowany już las na zwornikowy wierzchołek.


Z Sarniej Skały:
Z Sarniej Skały
Ze E krańca wierzchołkowej grani Sarniej Skały bez ścieżki w gęstą kosodrzewinę i nią łagodnie nachylonym grzbietem w dół ku Zawieszce. Omijając ją od lewej strony poniżej skałek dalej w tym samym kierunku. Za Zawieszką kosodrzewina z wolna ustępuje miejsca świerkom i wędrówka robi się mniej uciążliwa. Za siodłem oddzielającym grań Sarniej Skały od grani Łomika bardzo lekko w górę po lewej stronie przedzwornikowej grupy skałek (można wejść na ich najwyższy punkt łatwo od strony Łomika. Stąd już blisko na zwornikowy punkt (0-, 35 minut).

od Zawieszki


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Łomik:
Łomik z Gubałówki
Łomik z Suchego Wierchu
Łomik ze Ścieżki nad Reglami
Łomik z Sarniej Skały
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz