poniedziałek, 22 lipca 2013

Błotne Siodło

Błotne SiodłoBłotne SiodłoBłotne Siodło (1124m) słow. Sedlo Podstare, to przełęcz znajdująca się w Głównej Grani Tatr w Tatrach Bielskich. Z południowego zachody opadają na przełęcz długie, lesiste stoki Starej Jaworzynki (1505m), natomiast kilkadziesiąt metrów na północny wschód od przełęczy wznosi się zalesiony garb Małego Przysłopu (1135m).
Z Błotnego Siodła opadają zalesione stoki do dwóch dolin: na północny zachód do Doliny Podspadzkiej oraz na południowy wschód do Błotnej Dolinki.

Przewodnik WC-4 podaje wysokość przełęczy 1155m, a sąsiedniego Małegp Przysłopu 1165m. Jak sam autor wyjaśnia w tomie 19, wysokości obiektów opisywanych we wcześniejszych tomach często są niezgodne z rzeczywistością ze względu na brak możliwości pomiaru. Przyjmujemy zatem wysokość podawaną przez aktualne mapy.

Przełęcz jest w znacznej części zalesiona, panorama z przełęczy więc mocno ograniczona. Na samym Błotnym Siodle znajduje się niewielka polanka z licznymi śladami leśnych maszyn (i składnicą ściętych drzew).

SPACER GRANIĄ
Podspadzkie Siodło
|
Mały Przysłop
/
Błotne Siodło
Biała Ściana|
\|
Stara Jaworzynka
\
Stare Siodło

Nazwa Błotnego Siodła jak i położonej pod nim Błotnej Dolinki pochodzi od częstego stanu nawierzchni leśnych dróg wiodących w dolince i na przełęczy. Przyczyną podobno są intensywne prace leśne w okolicy przełęczy.Szlaki prowadzące na Błotne Siodło:

Na Błotne Siodło nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Ze Ździarskiej Przełęczy doprowadza do Błotnego Siodła wygodna leśna droga - osiągnięcie Błotnego Siodła nie przedstawia żadnych trudności. Ruch turystyczny na tej drodze jednak jest zabroniony. Nasze wejścia:


Położenie na mapie:

Błotne Siodło na mapiePanorama z Błotnego Siodła:

Panorama z Błotnego Siodła
Widok z Błotnego Siodła w kierunku Bujaczego Wierchu (na południowy wschód)


Panorama z Błotnego Siodła
Widok z Błotnego Siodła na Płaczliwą Skałę (na południe)

Panorama z Błotnego Siodła
Widok z Błotnego Siodła na reglowe wschodnie Tatry Bielskie (na wschód)


Widoki na Błotne Siodło:
Autorzy na przełęczy:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz