środa, 31 lipca 2013

Żlebińskie Turnie

Żlebińskie Turnie

Żlebińskie Turnie (1411m) słow. Žľabinské turne to zwornikowy szczyt reglowy w Tatrach Bielskich w NE grani Płaczliwej Skały. Oddzielony jest w tej grani głęboko wciętą Żlebińską Przełęczą Wyżnią (ok.1330m) od znacznie wyższej Głośnej Skały (ok.1690m) na S. Z wierzchołka Żlebińskich Turni odbiegają ku N i NE dwie granie. Na N za Żlebińską Przełęczą (1254m) znajduje się Wielki Regiel (1289m), a na NE w lokalnej bocznej grani - Mały Regiel (1189m) za płytko wciętym Ptasiowskim Siodłem (ok.1175m). Odległości do sąsiadujących wierzchołków są podobne, stosunkowo duże (650-800m), najodleglejszy jest wierzchołek Głośnej Skały. Znaczne są również różnice ich wysokości.
Z racji zwornikowości, Żlebińskie Turnie znajdują się nad trzema dolinami. Od W strony z wierzchołka, N i S grani opadają najkrótsze, strome u góry stoki do dolnej części Żlebiny. Pomiędzy N i NE grań wcina się lesista Dolina Ptasiowska. Obydwie doliny stanowią odnogi Doliny Bielskiego Potoku. Natomiast E zbocza grani opadających ku Żlebińskiej Przełęczy Wyżniej i ku Ptasiowskiemu Siodłu znajdują się ponad Doliną do Regli oraz częściowo nad jej odnogą - N gałęzią Głośnego Żlebu. To właśnie to zbocze posiada najwięcej turniczek, choć są one również w najwyższej części zbocza W.

Nazwa Żlebińskich Turni pochodzi od sąsiedniej Żlebiny oraz ich SW zboczy usianych skalistymi turniczkami wystającymi ponad linię drzew, podchodzących pod sam wierzchołek. Turniczki są słabo widoczne ze znakowanych szlaków, a z okolic Ździaru szczyt robi wrażenie zalesionego kopca. Nie da się z "legalnych" perspektyw obserwować ich prawdziwej urody.

SPACER GRANIĄ
Wielki Regiel
|Mały Regiel
|/
Żlebińska
Przełęcz
Ptasiowskie
Siodło
\    /
\/
Żlebińskie Turnie
|
Żlebińska
Przełęcz Wyżnia
|
|
Głośna Skała

Szlaki na Żlebińskie Turnie:
Na Żlebińskie Turnie nie prowadzą znakowane szlaki.

ze Żlebińskiej Przełęczy, opuszczenie ścieżki
Ze Żlebińskiej Przełęczy:
Ze skrzyżowania ścieżek na siodle przełęczy ścieżką na S do jedynego przy ścieżce kilkumetrowego, omszałego głazu (ścieżka przebiega na wyciągnięcie ręki od głazu, nie da się go nie zauważyć:). Kilkanaście metrów przed nim opuszczając ścieżkę w górę granią i w jej pobliżu trzymając się bardziej lewej strony (z prawej stromo i w górze pojedyncze skały) bez ścieżki (miejscami zwierzęce perci) na wierzchołkową grań na lewo od najwyższego punktu. Dalej w prawo cały czas gęstym lasem po najwyższą w masywie skałkę z kępą wielkiej kosodrzewiny. Ostatnie metry bardzo łatwo (0) na tą kosodrzewinę i zarazem na wierzchołek (0-, miejsce 0, 25 min).

ze Żlebińskiej Przełęczy Wyżniej
Ze Żlebińskiej Przełęczy Wyżniej:
Z siodła przełęczy na N ścieżką poniżej rozpadającej się ambony na drzewach początkowo łagodnie, później już stromiej na lewo od opadającego z wierzchołka rzędu skałek (w skałkach widoczne duże szczeliny).
Dalej na lewo od tych skałek bez trudności, ale ostro w górę mijając wierzchołkową skałkę ok. 30 metrów poniżej na W zbocze. Nim przez las, pojedyncze kosówki i skałki do wierzchołkowej kępy kosodrzewiny i przez nią bardzo łatwo (0) na wierzchołkową skałę (0-, miejsce 0, 20 min).
na Żlebińskie Turnie

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Niektóre źródła podają dla turni nazwę słowacką Žľabina (np. Bedeker Tatrzański, powyższa mapa WiT, mapa Sygnatury). Nazwa ta jest raczej błędna, gdyż dotyczy sąsiedniego żlebu - Żlebiny.

Widoki na Żlebińskie Turnie:
Żlebińskie Turnie z Długiego Wierchu
Żlebińskie Turnie z Ptasiowskich Turni
Żlebińskie Turnie z okolic parkingu Średnica
Żlebińskie Turnie ze Żlebiny
Żlebińskie Turnie z Głośnych Wrótek
Żlebińskie Turnie z Koziego Klina
Żlebińskie Turnie z Ptasiowskiej Rówienki
Żlebińskie Turnie z Hawrania

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz