piątek, 31 maja 2013

Żlebina

Żlebina

Żlebina słow. Žľabina to druga, zaraz po Strzystarskim Żlebie, najwyższa odnoga Doliny Bielskiego Potoku. Znajduje się więc po północnej stronie Grani Głównej Tatr Bielskich.
Pod Grań Główną Tatr Żlebina sięga tylko na wierzchołkowej grani Płaczliwej Skały. Jej E ograniczeniem jest NE grań Płaczliwej Skały. Poza nią, na odcinku do Głośnej Skały Żlebina sąsiaduje z Szeroką Doliną, natomiast poniżej, do części S odcinka grani Wielkiego Regla z Doliną do Regli oraz Doliną Ptasiowską. Sąsiadem W Żlebiny jest wspomniany Strzystarski Żleb oddzielony granią zbiegającą ku Kościółkom i właśnie Kościółkami. W dole po połączeniu ze Strzystarskim Żlebem obydwa żleby po połączeniu ich potoków przekształcają się we właściwą Dolinę Bielskiego Potoku.
Żlebina to wielki, łukowaty żleb o różnicy wysokości przekraczającej 1000 m. Wylot żlebu znajduje się na torze Strzystarskiego Żlebu naprzeciwko znacznie mniejszego Złotego Żlebu opadającego ze Starego Siodła w masywie Hawrania.
Najwyższa część Żlebiny to skierowana ku NE, wielka, trawiasta depresja o najwyższym punkcie na wierzchołku Płaczliwej Skały. Tuż przy W ścianie Głośnej Skały dno żlebu przekształca się w skaliste, wąskie koryto do którego opadają częściowo zarośnięte stoki z grani Kościółków. Koryto to ma jedną, podobną charakterem boczną odnogę. Tworzy się w nim też Żlebiński Potok i długo zalegają śniegi. W najniższej części żlebiny tuż pod Żlebińską Przełęczą jest Polana pod Żlebiną z chatką TANAP na jej N skraju. Do tej części opadają z S strome żleby i grzędy Kościółków.

Ograniczenia Doliny:

- połączenie Żlebińskiego Potoku ze Strzystarskim Potokiem
- S grań Wielkiego Regla
- Żlebińska Przełęcz
- Żlebińskie Turnie
- Żlebińska Przełęcz Wyżnia
- Głośna Skała
- Głośny Przechód
- Płaczliwa Skała
- Przechód nad Kościółkami
- Kościółki
- N grań Kościółków

Szlaki wiodące Żlebiną:
Ani Żlebiną, ani w jej otoczeniu nie prowadzą znakowane szlaki. Najbliższy dolinie szlak wiedzie z Ptasiowskiej Rówienki na Szeroką Przełęcz Bielską.

ze Żlebińskich Przełęczy
Ze Żlebińskiej Przełęczy:
Ze skrzyżowania ścieżek na przełęczy ku W wprost na Polanę pod Żlebiną wiedzie fragment Bielskiej Ścieżki nad Reglami (WC-4, droga 35 w kierunku odwrotnym, 0-). 

Ze Żlebińskiej Przełęczy Wyżniej:
Z siodła przełęczy kilkadziesiąt metrów na W łagodnie w dół do dość wyraźnej ścieżki wiodącej ze Żlebińskiej Przełęczy. Ścieżką w lewo lekko obniżając się kilka minut. Ścieżka szybko zanika, pojawiają się zwierzęce perci. Jedną z nich w dół do skalistego tutaj i bardzo ubogiego w wodę koryta Żlebińskiego Potoku (0-, 10 minut).

z Doliny Szerokiej
Z Doliny Szerokiej przez NE grań Płaczliwej Skały:
NE grań Płaczliwej Skały jest na długim odcinku od końca skalistej części (ok. 1950m) do Głośnego Przechodu pozbawiona skalnych trudności. Szerokie, trawiaste zbocze z niej opadające ku E jest tylko w najniższej części urozmaicone pasami skałek i kosodrzewiną.
Zielonym szlakiem wiodącym na przełęcz najlepiej dojść dostatecznie wysoko, by ominąć wszelakie trudności roślinne i skalne na prawym zboczu (ok.1550-1600m). Stamtąd przez potok na to zbocze i nim w górę do grani nieco powyżej Głośnego Przechodu. Za granią jest Żlebina (0-, od szlaku ok. 20 minut).


z Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej do najwyższej części Żlebiny:
Z wiódł dawny, żółty szlak na Płaczliwą Skałę. Pozostała po nim wyraźna ścieżka. Ścieżką tą, początkowo granią ku N, później po jej prawej stronie przez wąski pas kosodrzewiny na Szerokie Pole. Dalej długi trawers po trawnikach E zbocza do dolnego krańca skalistej grani wiodącej ku Głośnej Skale. Za krawędzią grani jest już Żlebina (0-, 25 minut).



Nasze wycieczki doliną:
Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:
Polana pod Żlebiną
Polana pod Żlebiną - niemal pozioma łąka o wymiarach około 200 x 50 metrów położona tuż na E od Żlebińskiego Potoku i na W od Żlebińskiej Przełęczy. Na polanie znajduje się chatka TANAP - w pobliżu środka - paśnik. Do Polany pod Żlebiną doprowadza Bielska Ścieżka nad Reglami biegnąca dalej właśnie na tą przełęcz.
W Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej oraz w przewodniku T. Szczerby można wyczytać, że na polanie stał szałas użytkowany do 1958 roku przez mieszkańców Ździaru. Te same źródło podają również inną nazwę polany - Zielony Ogród.





chatka TANAP na Polanie pod Żlebiną
Chatka TANAP - gustowna chatka z ławeczkami na N skraju Polany pod Żlebiną. Doprowadza do niej kilka ścieżek przez Żlebińską Przełęcz, ze Starego Siodła, Doliną Bielskiego Potoku czy stokami Wielkiego Regla.











Otoczenie doliny:
Otoczenie dolnej i środkowej części Żlebiny
Okolice Głośnego Przechodu od strony Żlebiny
Zachodnie ograniczenie Żlebiny
Otoczenie najwyższej części Żlebiny
Wschodnie ograniczenie dolnej części Żlebiny

Widoki na Żlebinę:

Żlebina z Długiego Wierchu
Żlebina z pasma Magury Spiskiej
Żlebina z okolic parkingu Średnica



Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz