sobota, 17 sierpnia 2013

Ganek

Ganek


Ganek - Tatry
Ganek (2462m) słow. Ganek, Gánok to szczyt w Grani Głównej Tatr Wysokich znajdujący się w całości na Słowacji. Spośród całego masywu Ganków jest najwyższy. Jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy szczytów.
Jak pisze Walery Eljasz:
"Najpyszniej wygląda on z Doliny Białej Wody, nad którą piętrzy się strasznie przepaścistą ścianą".
Od strony polskich Tatr - z odpowiedniej perspektywy masyw Ganku przypomina słynny Matterhorn. Bywa również nazywany "Tatrzańskim Matterhornem".
Wierzchołek Ganku znajduje się pomiędzy Pośrednim Gankiem (ok. 2430m) oddzielony Pośrednią Gankową Przełączką (ok. 2400m), a Rumanowym Szczytem (2428m), które dzieli Gankowa Przełęcz (2388m).
Ganek wznosi się nad dwiema dolinami. Od południowego zachodu jest to Dolinka Rumanowa, do której opada wysoką na około 150-250 metrów ścianą na Rumanową Ławkę - poziomy, łatwy zachód ciągnący się od podstawy ściany Żłobistego Szczytu aż po Rumanowe Czuby. Na stronę zachodnią, do Doliny Kaczej z Ganku i sąsiednich szczytów opada jedna z najbardziej imponujących ścian, mierząca od wierzchołka Ganku, po piargi doliny około 750 m wysokości. W linii spadku wierzchołka, około 150 metrów nad piargami w okolicach połączenia żlebów Stanisławskiego i Świeża znajduje się trudno dostępna Gankowa Kopka (ok. 1870m) połączona ze ścianą Ganków za pośrednictwem Przełączki za Gankową Kopką (ok. 1860m).

SPACER GRANIĄ
Pośredni Ganek
|
Pośrednia Gankowa
Przełączka
|
Ganek---Przełączka za Gankową Kopką--Gankowa Kopka
|
Gankowa Przełęcz
|
Rumanowy Szczyt

Ciekawostką jest historia pierwszego wejścia na Ganek. Jest to jeden z najpóźniej zdobytych wielkich tatrzańskich szczytów. Co ciekawe, wcześniej niż na Ganek L. Chałubiński z towarzyszami weszli na Galerię Gankową (z celem dalszego wejścia na Ganek, co oczywiście się nie udało). Wejście na szczyt z Gankowej Przełęczy odnalazła trójka polskich taterników w 1895 roku. Znaleźli na wierzchołku ustawiony kopczyk, nie wiemy jednak, do kogo należał.

Nazwa Ganku pochodzi od Galerii Gankowej - piarżystego, prosto uciętego tarasu zawieszonego słynną pionową ścianą nad Doliną Ciężką, który pierwotnie nosił nazwę Ganek. Nazwa przeszła jednak na szczyt. Dla odróżnienia spośród trójki Ganków bywa też nazywany Wielkim Gankiem.


Szlaki prowadzące na Ganek:

Schemat wejścia na Ganek
Na Ganek nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Najłatwiejsza droga na wierzchołek prowadzi granią (lub w najbliższym jej sąsiedztwie) z Gankowej Przełęczy. Wędrówce granią towarzyszy duża ekspozycja, przez co podawana w literaturze trudność tej drogi, oceniana na 0+ (łatwo), jest zaniżona wedle oceny bywalców. Również według nas droga ta zawiera miejsca nie łatwiejsze od innych dróg opatrzonych rzymską jedynką (np. grań pomiędzy wierzchołkami Świnicy czy najłatwiejsza droga na Żabiego Mnicha).Nasze wejścia:Położenie na mapie:
Ganek na mapie


Panorama z Ganku:
Panorama z Ganku
Widok z Ganku w kierunku Wysokiej (na zachód)
Panorama z Ganku
Widok z Ganku w kierunku polskich Tatr Wysokich (na północny zachód)
Panorama z Ganku
Detale grani Młynarza z Ganku (widok na północ)
Panorama z Ganku
Widok z Ganku w kierunku Tatr Bielskich (na północny wschód)
Panorama z Ganku
Widok z Ganku na Lodowy Szczyt i Gerlach (na wschód)
Panorama z Ganku
Widok z Ganku na grań Kończystej (na południowy wschód)
Widok z Ganku na otoczenie Doliny Złomisk (na południowy zachód)

 
Widoki na Ganek:
Widok na Ganek z Młynarzowej Przełęczy
Widok na Ganek ze szlaku Doliną Białej Wody
Widok na Ganek z Rysów
Widok na Ganek z Dolinki Rumanowej

Autorzy na szczycie:
Na Ganku
Na Ganku

2 komentarze:

  1. Świetna robota!
    Jedna uwaga: brak opisanego obiektu (Smoczej Kopki) między Szarpaną Przełączką a Niż Przełączką pod Igłą

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnóstwo pracy włożyłeś w opisy zdjęć, ale warto było szczególnie dla takich początkujących taterników jak ja :-). Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń