wtorek, 13 sierpnia 2013

Kopa nad Krzyżnem

Kopa nad Krzyżnem


Kopa nad Krzyżnem (2135m) słow. Kopa nad Krížnym to kopulasty wierzchołek we Wschodniej Grani Świnicy. Oddzielony jest od Ptaka (2138m) na południowym zachodzie Przełączką pod Ptakiem (2105m), a po północno wschodniej stronie wspólnie od Waksmundzkiego Wierchu (2189m) i Małego Wołoszyna (2144m) przełęczą Krzyżne (2112m) i rówienką tuż za tą przełęczą.
Z południowo wschodniej strony Kopa nad Krzyżnem jest trawiastym pagórkiem ze skalisto-trawiastymi zboczami opadającymi w kierunku Doliny Roztoki, zamkniętymi żlebami sąsiednich przełęczy.
Na stronę północno zachodnią, do Doliny Pańszczycy opadają z wierzchołka trzy żeberka pooddzielane krótkimi żlebami. I żeberka, i rozdzielajace je żlebki "wydłużają się" w kierunku Przełączki pod Ptakiem.

Nazwa szczytu zaczerpnięta została z sąsiedniej przełęczy.

SPACER GRANIĄ
Waksmundzki
Wierch
\
       \ ---Mały Wołoszyn
/
Krzyżne
/
Kopa nad Krzyżnem
/
Ptak--Przełączka pod Ptakiem


Szlaki prowadzące na Kopę nad Krzyżnem:
Na Kopę nad Krzyżnem nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona poza terenem udostępnionego dla taternictwa, przez co wychodzenie na szczyt nie jest dozwolone.

Po południowo-wschodniej stronie wierzchołek trawersuje szlak Orlej Perci łączący sąsiednie przełęcze. Znaczna część turystów wędruje Orlą Percią przez wierzchołek Kopy nad Krzyżnem, który jest z obydwu przełęczy (jak i z każdego miejsca szlaku pomiędzy nimi) bez trudności (0-) dostępny. Ścieżka wiodąca z Krzyżnego przez szczyt jest tak samo wyraźna jak szlak Orlej Perci (od Orlej Perci: 0-, 3 min).
z Przełączki pod Ptakiem
z Krzyżnego

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Widoki na Kopę nad Krzyżnem:
Widok na Kopę nad Krzyżnem
Widok na Kopę nad Krzyżnem z Wielkiej Buczynowej Turni
Widok na Kopę nad Krzyżnem
Widok na Kopę nad Krzyżnem z Doliny Pańszczycy
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz