poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Liliowa Kopka

Liliowa Kopka

Liliowa Kopka (ok. 1975 m) to niezbyt wyróżniające się w swym otoczeniu wzniesienie w Grani Głównej Tatr - pierwsze w Tatrach Zachodnich, patrząc od granicy z Tatrami Wysokimi. Oddzielone jest przełęczą Liliowe (1952m) na południowym wschodzie od Skrajnej Turni (2071m). Na północnym zachodzie sąsiaduje z Beskidem (2012m) poprzez Wyżnie Liliowe (ok.1965m).
Liliowa Kopka otrzymała osobną nazwę (nadaną przez Władysława Cywińskiego w 2008 roku) dzięki swej wielkiej grzędzie opadającej w kierunku Doliny Cichej, rozdzielającej żleby sąsiednich przełęczy. Jako samodzielny wierzchołek w grani jest mało interesująca i, mimo bliskości szlaku graniowego, raczej omijana niż odwiedzana przez turystów.
Do Zielonej Doliny Gąsienicowej opada z Liliowej Kopki trawiaste zbocze, tworzące wraz z zagłębieniami sąsiednich przełęczy niewielki kociołek kilkadziesiąt metrów pod granią. Na stronę południowo-zachodnią do Doliny Cichej Liptowskiej opada z wierzchołka wspomniana wyżej grzęda.
Nazwa Liliowej kopki pochodzi od sąsiedniej Liliowego.

SPACER GRANIĄ
Beskid
\
Wyżnie Liliowe
\
Liliowa Kopka
\
Liliowe
\
\
Skrajna Turnia

Szlaki prowadzące na Liliową Kopkę:
od czerwonego szlaku graniowego
Na wierzchołek Liliowej Kopki nie prowadzą znakowane szlaki. Około 30 metrów na północ i ok. 10 m poniżej wierzchołka trawersuje czerwony szlak graniowy z Kasprowego Wierchu w kierunku Świnicy. Liliowa Kopka jest z tego szlaku dostępna dowolnie bez trudności (0-, 1 minuta).
Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Liliową Kopkę:
Liliowa Kopka z pn-zach wierzchołka Świnicy
Liliowa Kopka spod Karbu
Liliowa Kopka z Kopy Magury

Autorzy na szczycie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz