środa, 7 sierpnia 2013

Mały Przysłop

Mały PrzysłopMały Przysłop
Mały Przysłop (1135m) słow. Maľý Príslop, to nieznacznie przewyższający sąsiadujące przełęcze szczyt w Grani Głównej Tatr w Tatrach Bielskich. Oddzielony jest Podspadzkim Siodłem (1103m) od Długiego Wierchu (1129m) oraz Błotnym Siodłem (1124m) od wybijającej się kilkaset metrów wyżej Starej Jaworzynki (1505m).
Z Wierzchołka Małego Przysłopu opada w kierunku wschodnim łagodny, 1,5-kilometrowej długości grzbiet zwany Ździarskim Wierchem. Grzbiet ten został częściowo zaadaptowany pod wyciągi narciarskie.
Zwornikowy charakter Małego Przysłopu powoduje położenie nad trzema dolinami: Doliną Podspadzką na zachodzie oraz Doliną Średnicą na północnym wschodzie i Błotną Dolinką na południowym wschodzie.

Wierzchołek Małego Przysłopu łatwo przeoczyć - nie wyróżnia się z otoczenia, a jego zalesienie stanowi dodatkowy "kamuflaż". 

Kilkanaście metrów od szczytu po jego zachodniej stronie wiedzie ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła leśna droga, zakazana dla ruchu turystycznego.

SPACER GRANIĄ
Długi Wierch
|
Podspadzkie Siodło
|
Mały Przysłop
/
Błotne Siodło
Biała Ściana|
\|
Stara Jaworzynka

Szlaki prowadzące na Mały Przysłop:

Na szczyt nie prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Jest on dostępny bez trudności (0-) z dowolnego miejsca drogi leśnej wiodącej ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła. Najwygodniej jednak wejść na wierzchołek już z samego Błotnego Siodła starą, leśną drogą (w nie dłużej niż 2 minuty).Nasze wejścia:


Położenie na mapie:
Mały Przysłop na mapie


Panorama z Małego Przysłopu:

Panorama z Małego Przysłopu
Widok z Małego Przysłopu na grań Tatr Bielskich (na północny Wschód)
Panorama z Małego Przysłopu
Widok z Małego Przysłopu na reglowe szczyty wschodnich Tatr Bielskich (na wschód)


Widoki na Mały Przysłop:
Mały Przysłop z Błotnego Siodła
Mały Przysłop z Błotnego Siodła
Mały Przysłop z Podspadzkiego Siodła
Mały Przysłop z Podspadzkiego Siodła

Autorzy na szczycie:
Na Małym Przysłopie
Na Małym PrzysłopieBrak komentarzy:

Prześlij komentarz