środa, 7 sierpnia 2013

Mały Przysłop

Mały Przysłop


Mały Przysłop
Mały Przysłop (1135m) słow. Maľý Príslop, to nieznacznie przewyższający sąsiadujące przełęcze garb w Grani Głównej Tatr w Tatrach Bielskich. Oddzielony jest Podspadzkim Siodłem (1103m) od Długiego Wierchu (1129m) na N oraz Błotnym Siodłem (1124m) od wybijającej się kilkaset metrów wyżej Starej Jaworzynki (1505m) na SW.
Z Wierzchołka Małego Przysłopu opada w kierunku E łagodny, 1,5-kilometrowej długości grzbiet zwany Ździarskim Wierchem. Grzbiet ten dzieli Dolinę Średnicy od Doliny Bielskiego Potoku. Został też częściowo zaadaptowany pod wyciągi narciarskie.
Zwornikowy charakter Małego Przysłopu powoduje położenie nad trzema dolinami. Poza dwoma wymienionymi znajduje się też nad Doliną Podspadzką, odnogą Doliny Czarnego Potoku na W.

Wierzchołek Małego Przysłopu łatwo przeoczyć - nie wyróżnia się z otoczenia, a jego zalesienie stanowi dodatkowy "kamuflaż". 

Kilkanaście metrów od szczytu po jego zachodniej stronie wiedzie ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła leśna droga, zakazana dla ruchu turystycznego.

SPACER GRANIĄ
Długi Wierch
|
Podspadzkie Siodło
|
Mały Przysłop
/
Błotne Siodło
Biała Ściana|
\|
Stara Jaworzynka

Szlaki prowadzące na Mały Przysłop:
Na szczyt nie prowadzą znakowane szlaki. Jest on dostępny bez trudności (0-) z dowolnego miejsca drogi leśnej wiodącej ze Ździarskiej Przełęczy do Błotnego Siodła. Najwygodniej jednak wejść na wierzchołek już z samego Błotnego Siodła starą, leśną drogą (w nie dłużej niż 2 minuty).

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Mały Przysłop na mapie

Panorama z Małego Przysłopu:
Panorama z Małego Przysłopu
Widok na Główną Grań Tatr Bielskich
Panorama z Małego Przysłopu
Widok na reglowe szczyty wschodnich Tatr Bielskich
Widoki na Mały Przysłop:
Mały Przysłop z Błotnego Siodła
Mały Przysłop z Błotnego Siodła
Mały Przysłop z Podspadzkiego Siodła
Mały Przysłop z Podspadzkiego Siodła
Mały Przysłop z Szalonego Wierchu
Mały Przysłop z okolic parkingu Średnica
Mały Przysłop z okna skalnego pod Wielkim Reglem
Autorzy na szczycie:
Na Małym Przysłopie
Na Małym Przysłopie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz