środa, 7 sierpnia 2013

Zadnia Płaczliwa Kazalnica

Zadnia Płaczliwa Kazalnica


Zadnia Płaczliwa KazalnicaZadnia Płaczliwa Kazalnica (1923m) to pas ścian zwieńczony dwoma wierzchołkami położonymi w południowo-wschodniej grani Płaczliwej Skały. Wyższy, północno-zachodni wierzchołek oddzielony jest Zadnim Płaczliwym Siodłem (ok. 1915m) od Płaczliwej Skały, natomiast wierzchołek niższy, Szeroką Przełęczą Bielską (1830m) od Szalonego Wierchu (2061m). Wierzchołki rozdziela wcięta na kilkanaście metrów, trawiasta przełączka. W swym najbliższym otoczeniu jest Zadnia Płaczliwa Kazalnica mało rozpoznawalna.
Na północno-wschodnią (albo raczej na wschodnią) stronę do Doliny Szerokiej opada z obydwu wierzchołków umiarkowanie stromy, równomiernie nachylony stok, przy czym wierzchołek wyższy jest z tej strony trawiasty z kilkoma płatami kosówki, a niższy to już kosówka osadzona na skałkach.
Zupełnie inny charakter ma południowo-zachodnia strona. Górna część pod obydwoma wierzchołkami są to kiludziesięciometrowej wysokości ścianki rozdzielone stromym kominkiem opadającym z międzywierzchołkowej przełączki. Poniżej szczytowych skałek jest już trawiasto-kosówkowy, umiarkowanie stromy teren z nielicznymi skałkami, ograniczony Zadnim Płaczliwym Żlebem i Koperszadzkim Żlebem

Nazwa Zadniej Płaczliwej Kazalnicy została wprowadzona dla odróżnienia skał od pozostałych Płaczliwych Kazalnic. Przed jej nadaniem cały pas skał zwany był Płaczliwymi Rzędami.

SPACER GRANIĄ
Płaczliwa Skała
\
   \
Zadnie
Płaczliwe Siodło
\
Zadnia
Płaczliwa Kazalnica
\
Szeroka Przełęcz Bielska-----Szalony Wierch

Szlaki prowadzące na Zadnią Płaczliwą Kazalnicę:
Na wierzchołki Zadniej Płaczliwej Kazalnicy nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest ona położona poza terenem dla uprawiania taternictwa, wejście na wierzchołki jest więc niedozwolone.

z Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej:
ok. 20 metrów poniżej wierzchołków po wschodniej stronie grani przebiega wyraźna ścieżka - stary szlak na Płaczliwą Skałę. Z przełęczy tą ścieżką początkowo pośród skałek, później przez pas gęstej kosówki, za którą przez krótkie, piaszczyste usypisko, po minięciu którego dowolnie w górę bez trudności na wierzchołki lub dzielące je siodełko, omijając kosówki (0-, 15 minut).






z Zadniego Płaczliwego Siodła

Z Zadniego Płaczliwego Siodła:
Z przełęczy tuż przy grani (omijając krzaki kosówki) na wyższy wierzchołek, podobnie na międzywierzchołkowe siodełko i z niego granią na niższy wierzchołek. Zejście z niższego wierzchołka granią na Szeroką Przełęcz Bielską jest kłopotliwe ze względu na kosówkę i strome skałki - łatwiej jest zejść do starej ścieżki na Płaczliwą Skałę i nią na przełęcz (z Zadniego Płaczliwego Siodła na główny wierzchołek 0-, 2 minuty).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Zadnią Płaczliwą Kazalnicę:
Widok na Zadnią Płaczliwą Kazalnicę
Zadnia Płaczliwa Kazalnica z Koperszadzkiej Grani
Widok na Zadnią Płaczliwą Kazalnicę
Zadnia Płaczliwa Kazalnica z Szalonej Kazalnicy
Widok na Zadnią Płaczliwą Kazalnicę
Zadnia Płaczliwa Kazalnica z Szalonego Wierchu
Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz