środa, 5 czerwca 2013

Dolina Szeroka (Tatry Bielskie)

Dolina Szeroka


Kotol pod Širokým sedlomDolina Szeroka  słow. Kotol pod Širokým sedlom to kocioł polodowcowy położony po północnej stronie głównego grzbietu Tatr Bielskich, stanowiący jedno z dwóch najwyższych pięter walnej Doliny do Regli. Rozciąga się pod Granią Główną Tatr na odcinku od Płaczliwej Skały do Szalonego Wierchu.
Od sąsiedniego Szalonego Kotła oddzielona jest Dolina Szeroka Wielkim Szalonym Klinem - grzbietem opadającym z okolic wierzchołka Szalonego Wierchu. Poza Główną Granią Tatr znajduje się Dolina Zadnich Koperszadów, natomiast poza granią boczną Płaczliwej Skały - żleb Żlebina.
Dolina Szeroka rozpięta jest na wysokościach od około 1600 m (poniżej Reglane Spady - próg o około 400-metrowej wysokości) do najwyższej w ich okolicy Płaczliwej Skały, choć do samego wierzchołka stoki doliny nie sięgają - punkt zwornikowy dla ograniczającej jej grani leży kilkadziesiąt metrów na wschód od wierzchołka.
Przydomek "Szeroka" został przeniesiony na dolinę ze znajdującego się w niej Szerokiego Pola. Niekiedy w przewodnikach i mapach Dolina Szeroka bywa dla uściślenia nazywana Doliną Szeroką Bielską.

Ograniczenia Doliny:
- Reglane Spady
- Wielki Szalony Klin
- Szalony Wierch
- Szeroka Przełęcz Bielska
- Zadnia Płaczliwa Kazalnica
- Zadnie Płaczliwe Siodło
- Płaczliwa Skała (zwornik przed wierzchołkiem)
- Głośny Przechód
- Głośna Skała
- Głośne Wrótka
- Głośna Turnia

Coś z historii...
Próg Doliny Szerokiej wytworzył podobno największy, bielskotatrzański lodowiec.
Przez Szerokie Pole w Dolinie Szerokiej przebiegał dawniej znakowany na żółto szlak na Płaczliwą Skałę. Został on dla ruchu turystycznego zamknięty. Dziś również jest szlak i również częściowo pozostały żółte znaki, jednak spacer tędy jest już niedozwolony.

Szlaki wiodące Doliną Szeroką:
- zielony szlak ze Ździaru przez główną część Doliny do Regli oraz Dolinę Szeroką na Szeroką Przełęcz Bielską.

Nasze wycieczki doliną:
Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:


Szerokie Pole
Szerokie Pole - stok Płaczliwej Skały
Szerokie Pole - rozległe, dość stromo nachylone, trawiaste wschodnie zbocze Płaczliwej Skały z nielicznymi kosówkami. Kształt zbocza przypomina trójkąt ograniczony granią pomiędzy Płaczliwą Skałą, a Szeroką Przełęczą Bielską, granią odchodzącą od Płaczliwej Skały do Głośnego Przechodu oraz dnem Doliny Szerokiej, której całe zbocze stanowi integralną część. Jest też dla tej doliny nazwotwórcze.

Mały Szalony Klin
Mały Szalony Klin w centrum zdjęcia
Mały Szalony Klin - grzbiet odgałęziający się z górnej części Wielkiego Szalonego Klina, stanowiącego ograniczenie wschodnie doliny. Jest to trawiasto-skalista u góry, oraz trawiasta i częściowo skalista i kosówkowa u dołu grzęda zanikająca na dnie Doliny Szerokiej. Grzęda ta oddziela główną część doliny od niewielkiej depresji wcinającej się pomiędzy obydwa kliny i również należącej do Doliny Szerokiej.
Reglane Spady - stromy próg opadający z Doliny Szerokiej do Doliny do Regli. Najwyższy w Tatrach Bielskich (ok. 400m wysokości). Reglane Spady ograniczone są od pn-zach ścianami i stokami Głośnej Turni, natomiast od pd-wsch dolną częścią Wielkiego Szalonego Klina. Maszerując szlakiem zielonym ze Ździaru można pośród skał Reglanych Spadów zobaczyć spory otwór jaskini.
Wielki Szalony Klin
Wielki Szalony Klin (po środku) i Reglane Spady (z prawej)
Jaskinia w Reglanych Spadach
Jaskinia w Reglanych Spadach


Otoczenie doliny:
otoczenie Doliny Szerokiej
Widok w kierunku progu Doliny Szerokiej
otoczenie Doliny Szerokiej
Widok z Doliny Szerokiej w kierunku Płaczliwej Skały
otoczenie Doliny Szerokiej
Widok z Doliny Szerokiej w kierunku Szalonego Wierchu


Co zobaczymy z Doliny Szerokiej:
Widok z Szerokiej Doliny na Głośną Turnię
Widok z Szerokiej Doliny na regle Tatr Bielskich

Widoki na Dolinę Szeroką:
Widok na Dolinę Szeroką Bielską
Dolina Szeroka z pasma Magury Spiskiej
Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz