środa, 7 sierpnia 2013

Płaczliwa Skała

Płaczliwa Skała


Ždiarska vidla
Płaczliwa Skała (2142m) słow. Ždiarska vidla lub Plačlivá skala to zwornikowy szczyt w Tatrach Bielskich, w Głównej Grani Tatr. W grani tej masyw Płaczliwej Skały oddzielony jest Szeroką Przełęczą Bielską (1830m) od Szalonego Wierchu (2061m) oraz Strzystarską Przełęczą (1969m) od Hawrania (2152m). W obydwu wymienionych graniach pomiędzy przełęczami a Płaczliwą Skałą istnieją jeszcze inne, mniej znaczące wierzchołki. W kierunku Szerokiej Przełęczy Bielskiej jest to Zadnia Płaczliwa Kazalnica (1923m) poprzedzona Zadnim Płaczliwym Siodłem (ok. 1915m), a przed Strzystarską Przełęczą - Płaczliwa Kopka oddzielona Płaczliwą Przehybą. W obydwu kierunkach z wierzchołka opadają skaliste uskoki.

Płaczliwa Skała jest poza tym zwornikiem dla mniej znaczących grani oraz grzęd. Na wschód od szczytu (później na północny wschód) odchodzi grań prowadząca do Głośnej Skały (ok.1690m), od której Płaczliwą Skałę oddziela Głośny Przechód (ok.1680m). Grań ta rozdziela Szeroką Dolinę od Żlebiny oraz tworzy wraz z granią opadającą ku Szerokiej Przełęczy Bielskiej wielki, trawiasty stok zwany Szerokim Polem.
Na północ od wierzchołka odchodzi grań prowadząca do  grupy turni zwanych Kościółkami (1830m) oddzielonych Przechodem nad Kościółkami (1820m).

Masyw Płaczliwej Skały jest rozbudowany również na stronę południową dzięki opadającym do Doliny Zadnich Koperszadów krótkim grzędom. W południowych stokach szczytu znajdują się Płaczliwe Kazalnice. Kolejno od wschodu są to: Zadnia Płaczliwa Kazalnica, która znajduje się pomiędzy Szeroką Przełęczą Bielską a Zadnim Płaczliwym Siodłem; Pośrednia Płaczliwa Kazalnica oddzielona od Płaczliwej Skały Pośrednim Płaczliwym Siodłem oraz Skrajna Kazalnica przynależna już do Płaczliwej Kopki. Pomiędzy Grzędy z Płaczliwymi Kazalnicami oraz grzędą z Płaczliwą Turniczką  wcinają się Płaczliwe Żleby (od zachodu: Skrajny, Pośredni i Zadni).

Płaczliwa Skała wznosi się nad trzema walnymi dolinami. Od północy jest to Strzystarski Żleb oraz Żlebina - górne piętra Doliny Bielskiego Potoku rozdzielone rozgałęzioną granią Kościółków, od wschodu otacza szczyt Szeroka Dolina - górne piętro Doliny do Regli, a od południowego zachodu  i południa górne piętro Doliny Jaworowej - Dolina Zadnich Koperszadów stanowiąca granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi i Bielskimi.

SPACER GRANIĄ
Głośna Skała
Kościółki/
|Głośny Przechód
Przechód
nad Kościółkami
/
/      
|      /
Płaczliwa Kopka---Płaczliwa Przehyba---Płaczliwa Skała---
/             |\
/Pośrednie   \
)(
/    
Płaczliwe Siodło
|
Zadnie
Płaczliwe Siodło
Płaczliwa TurniczkaPośrednia\
Płaczliwa KazalnicaZadnia
Płaczliwa Kazalnica

Płaczliwa Skała przez długi czas uważana była za najwyższy szczyt Tatr Bielskich. 

Na temat pochodzenia nazwy Płaczliwej Skały istnieją różne teorie. Według Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej nazwa pochodzi od wrażenia mokrej, południowej ściany Płaczliwej Skały, która miałaby zwiastować deszcz. Według W. Cywińskiego nazwa pochodzi od zacieków na owej ścianie, które mogłyby się kojarzyć ze łzami.

Słowacka nazwa Płaczliwej Skały, czyli Ždiarska vidla pochodzi od niemieckiej nazwy Gabelspitze, która odnosiła się zarówno do Hawrania, jak i do Płaczliwej Skały. W użyciu były dwie nazwy: Widła Niżnia, czyli Hawrań oraz Widła Strzystarska odnoszący się do Płaczliwej Skały. Z racji na to, że teren, na jakim znajduje się Płaczliwa Skała był własnością Ździaru, nazwa przekształciła się w znaną obecnie Ždiarska vidla.


Szlaki prowadzące na Płaczliwą Skałę:

Płaczliwa Skała od Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Trawers wschodniego zbocza
Płaczliwa Skała od Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Trawers wschodniego zbocza
Płaczliwa Skała od Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Zakosy na północno-wschodnim zboczu

Na Płaczliwą Skałę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Na szczyt można się dostać bez trudności (0-) wyraźną ścieżką będąca pozostałością dawnego, żółtego szlaku prowadzącego z Szerokiej Przełęczy Bielskiej. Ścieżka prowadzi początkowo granią, później po jej wschodniej stronie (na krótkim odcinku przez zarastającą kosodrzewinę) wschodnim zboczem do końca skalistej i urwistej części grani biegnącej ku Głośnej Skale.

Stamtąd wiedzie kilkoma zakosami w górę pośród jakby "pooranych" północnych stoków wyprowadzając na kolejną, północną grań Kościółków. Granią tą już na wierzchołek (45 min, 0-).


Nasze wejścia:


Położenie na mapie:
Płaczliwa Skała - mapa


Panorama z Płaczliwej Skały:
Panorama z Płaczliwej Skały
Widok w stronę Jatek Bielskich
Panorama z Płaczliwej Skały
Widok na słowackie Tatry Wysokie
Widok na Hawrań
Widok na wschodnie Tatry Bielskie
Widoki na Płaczliwą Skałę:
Masyw Płaczliwej Skały
Płaczliwa Skała z Jagnięcego Szczytu

Płaczliwa Skała
Płaczliwa Skała z Szalonego Wierchu
Widok na Płaczliwą Skałę
Płaczliwa Skała z Doliny Średnicy
Płaczliwa Skała z Hawrania
Autorzy na szczycie:

13 komentarzy:

 1. Bardzo ładnie, Płaczliwa Skała to był 2 lata temu mój pierwszy pozaszlakowy szczyt.. I ta adrenalina, czy mnie złapią, czy nie złapią...bo często się zdarza, że na skałach nad tą kosówką tuż nad przełęczą filińce czatują.
  p.s. z niecierpliwością czekam na topo Hrubego :) (pozdr. k.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dopisała nam za bardzo pogoda na Hrubym, pod względem widoczności. Ale Twoja niecierpliwość to już dla nas motyw:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki. wbrew pozorom mieszkam niedaleko WAS, więc jeśli będzie kiedyś okazja, możemy się wybrać na wspólne pozaszlakowanie (pozdr.k.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ciągnęło dalej, na Hawrań? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, tego dnia to i tak była długa wycieczka.

   Usuń
 5. Kusicie do złego, oj kusicie... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę:)
   Jednak ja nie nazywam tego "złem:-)

   Usuń
 6. Oczywiście to żart bo mamy bardzo zbieżne poglądy do Waszych na temat "polityki" pozaszlakowej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jest w Tatrach coś takiego jak wędrowanie "poza szlakiem"?:-)

   Usuń
 7. Cały problem w tym, że nie i zarówno Wy jak i wiele osób o tym doskonale wie. Szlaki w Tatrach są od dziesiątek lat tylko pewna grupa urzędników usilnie stara się wmawiać turystom, że jest inaczej. Temat rzeka i ciężki do dywagacji. Z jednej strony jakieś regulacje przepisami są potrzebne bo "klapkowicze do Morskiego Oka" mogliby rozdeptać wszystko, a z drugiej strony urzędnik nie rozumie "toku myślenia np. Cywińskiego" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, temat - rzeka, wielokrotnie już poruszany. W sumie to się już tym tematem nie interesujemy. Wystarczy się tym nie przejmować, krzywdy przyrodzie się i tak nie robi, co najwyżej można dostać mandat.

   Usuń
  2. Hej, Orientujesz się może jakie są kwoty mandatów w Polsce i na Słowacji?
   Może ktoś się orientuje?
   Pozdrawiam,
   ObserwatorPrzyrody

   Usuń
 8. Fajni jesteście. ..lubię tu do Was zaglądać ....poglądy na temat turystyki pozaszakowej mam podobne. ...i też dużo łaże. ..

  OdpowiedzUsuń