sobota, 21 września 2013

Giewont - Władysław Cywiński

Tytuł:
Autor:
Wydawnictwo:     
Rok wydania:
Ilość stron:
Kategoria:
Giewont - Tatry, przewodnik szczegółowy
Władysław Cywiński
Wydawnictwo Górskie
1994
235
przewodnik turystyczno-wspinaczkowy
Opis:
W swoim pierwszym tomie autor przedstawia szczegółowy opis masywu Giewontów oraz obszaru TPN na północ od tytułowego masywu. Do przewodnika jest dołączone kolorowe zdjęcie północnych ścian Giewontu i Długiego Giewontu z wrysowanymi przebiegami taternickich dróg.

Spis treści: 
Dolina za Bramką, Dolina Strążyska, Mała Dolinka, Dolinka do Bani, Dolinka ku Dziurze, Dolina Białego, Droga pod Reglami, Kondracka Przełęcz, Kondracka Przełęcz Wyżnia, Giewont, Giewoncka Przełęcz, Mały Giewont, Siodło, Siodłowa Turnia, Giewoncki Przechód, Przełęcz nad Dziurą, Skrajna Giewoncka Baszta, Szara Przełączka, Szara Turnia, Bacug, Grzybowiec, Przełęcz w Grzybowcu, Łysanki, Jasiowe Turnie, Kominy Strążyskie, Szczerba, Długi Giewont, Styrżnik, Wyżnia Sucha Przełęcz, Suchy Wierch, Czerwona Przełęcz, Sarnia Skała, Ściana nad Dziurą, Zameczki, Wrótka, Kalacka Kopa, Wyżnia Przełęcz Białego, Przełęcz Białego, Krokiew, Kogutki, Ściana nad Reglami.Wojtuś:
Podczas przeglądania kolejnych tomów bez problemu można zauważyć, że autor dokonał pewnych zmian w organizacji książek od wydania pierwszego tomu w 1994r. Niezmienny pozostaje natomiast fakt najdokładniejszego i najbardziej szczegółowego opisu zawartych w przewodnikach rejonów Tatr. Pierwszy tom dostałem w swoje ręce całkiem niedawno. Krótko mówiąc, jest w nim Giewont oraz to, co od masywu Giewontów na północ. Zawsze podczas przeglądania przewodników Władysława Cywińskiego największe zainteresowanie we mnie wzbudzają takie niewielki, zalesione z reguły pagórki. Niezauważalne do tej pory. Są, bo są, mija się je i idzie w góry wyższe, skaliste. Czasem nawet nie zdawałem sobie sprawy, że one również mają nazwy, historię. I oczywiście Pan Władysław na wszystkich tych szczytach i przełęczach był i je dokładnie poopisywał. Aż chce się pójść jedną z opisanych ścieżynek:-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz