Hińczowa Przehyba
W kierunku Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła na N opada z W siodełka niewielki żlebek łączący się ok. 50 metrów pod granią z podobnych rozmiarów żlebkiem opadającym z Hińczowej Szczerbiny. Po kolejnym połączeniu z rynną przecinającą ścianę Hińczowej Turni powstaje głęboki komin sięgający Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła.
Na stronę SW do Doliny Hińczowej opada z przełęczy szeroka depresja niewidoczna z wielu obserwacyjnych miejsc, co może sprawiać wrażenie zwornikowości Hińczowej Turniczki dla grani Wołowca Mięguszowieckiego. Depresja ta zmienia się około 100 metrów pod granią w wąski żleb.
Nazwa Hińczowej Przehyby pochodzi od Doliny Hińczowej.
Szlaki prowadzące na Hińczową Przehybę:
Na przełęcz nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym taternictwa.
na Hińczową Przehybę |
Z przełęczy bardzo łatwą (0) granią lub tuż po jej prawej stronie do trawników pod skałkami Hińczowego Zwornika. Z trawników w lewo na E siodło przełęczy (0, 25 min).
Z Wołowcowej Równi w Wołowej Kotlince pośród łagodnie nachylonych piarżysk i trawników w górę w kierunku zachodniego skraju grani Hińczowego Zwornika. Z podgraniowych trawników w lewo na E siodło przełęczy (0-, 30 min).
Ze E na W siodło można dostać się albo łatwo (0+) granią przez kopkę, albo omijając ją bez trudności (0-) trawnikami kilkanaście metrów poniżej grani po stronie Doliny Hińczowej.
Nasze wejścia:
- 6 lipiec 2014 -> zobacz relację
Położenie na mapie:
Widoki na Hińczową Przehybę:
Hińczowa Przehyba z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej |
Hińczowa Przehyba z Wołowca Mięguszowieckiego |
Hińczowa Przehyba z Koprowych Czub |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz