Żabi Szczyt Wyżni (2259m) słow. Veľký Žabí štít to szczyt na granicy polsko-słowackiej, w bocznej Grani Tatr Wysokich zwanej Granią Żabiego, dla której zwornikiem są Rysy.
Szczyt odchodzi na północ od zwornikowej Wyżniej Spadowej Przełączki (ok. 2235m), która oddzielo go od Niżnich Rysów, a w najbliższym sąsiedztwie od Spadowej Turniczki (ok. 2250m) oraz od Białczańskiej Przełęczy Wyżniej (2085m).
Na wierzchołku Żabiego Szczytu Wyżniego grań skręca na wschód w kierunku Młynarza, gdzie w najbliższym otoczeniu od Żabiego Muru (ok. 2170m) oddziela go Żabia Przehyba (ok.2160m).
Żabi Szczyt Wyżni wznosi się nad dwiema dolinami: na północy jest to Żabia Dolina Białczańska oraz na południu i południowym wschodzie Dolinka Spadowa.
Do Żabiej Doliny Białczańskiej opada ze szczytu ogromna, około 500-metrowej wysokości trójkątna ściana. Dzięki niej, widok szczytu z północnej strony robi duże wrażenie.
Zwornikowość sąsiedniej przełęczy sprawia, że Żabi Szczyt Wyżni nie leży bezpośrednio nad Doliną Rybiego Potoku.
Nazwa Żabiego Szczytu Wyżniego pochodzi nazwy innych obiektów tworzących okoliczny masyw.
Szlaki prowadzące na Żabi Szczyt Wyżni:
Na Żabi Szczyt Wyżni nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Szczyt jest położony na granicy, co skutkuje możliwością działań taternickich w jego okolicach po stronie TPN. Wierzchołek jest częścią linii granicznej rejonów wspinaczkowych w TANAP, z czego można wywnioskować, że wspinanie jest dozwolone na południe od niego. Wielka ściana Żabiego Szczytu Wyżniego opadająca do Żabiej Doliny Białczańskiej nie jest udostępniona.
Najłatwiejsze wejście na wierzchołek ze strony polskiej prowadzi z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej szerokim, umiarkowanie stromym terenem po lewej stronie grani z licznymi możliwościami przejścia (ścieżka miejscami słabo wyraźna, pomocne orientacyjnie są dwa 2-metrowe prostokątne głazy z 2-metrową szczeliną, pomiędzy którymi przebiega ścieżka) początkowo na Wyżnią Spadową Przełączkę (20 min, 0), stąd najszybciej wprost pod pobliską przewieszoną skałkę, pod nią w prawo przecinając zacięcie (lekka ekspozycja) na sąsiednie żebro i nim na wierzchołek (5 min, 0+).
Łatwiej i niewiele dłużej jest przetrawersować wymienione żebro poziomo z przełęczy do niewielkiego żlebka tuż za nim i tym żlebkiem (0+) bez ekspozycji na wierzchołek.
Droga na Wyżnią Spadową Przełączkę
Wprost na wierzchołek - trudniej
Trawers do żlebka - łatwiej
Na przełęcz natomiast można się dostać ścieżką podejściowo-zejściową wspinających się w tym rejonie (od Czarnego Stawu na szczyt około 1 godz. 45 min, miejscami trudności I).
Podobno łatwiejsze, nieznane nam wejście prowadzi z Doliny Ciężkiej przez Dolinkę Spadową.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz