wtorek, 16 lipca 2013

Hińczowa Przehyba

Hińczowa Przehyba

Hińczowa Przehyba (ok. 2345 m) słow. Vyšná Hincova priehyba to dwusiodłowa, trawiasta przełęcz w Grani Głównej Tatr należąca do Wołowego Grzbietu. Oddziela Hińczową Turniczkę (ok. 2360m) na W od Hińczowego Zwornika (ok. 2360m) na E. Siodła przełęczy rozdziela kilkumetrowa, skalista kopka.
W kierunku Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła na N opada z W siodełka niewielki żlebek łączący się ok. 50 metrów pod granią z podobnych rozmiarów żlebkiem opadającym  z Hińczowej Szczerbiny. Po kolejnym połączeniu z rynną przecinającą ścianę Hińczowej Turni powstaje głęboki komin sięgający Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła.
Na stronę SW do Doliny Hińczowej opada z przełęczy szeroka depresja niewidoczna z wielu obserwacyjnych miejsc, co może sprawiać wrażenie zwornikowości Hińczowej Turniczki dla grani Wołowca Mięguszowieckiego. Depresja ta zmienia się około 100 metrów pod granią w wąski żleb.

Nazwa Hińczowej Przehyby pochodzi od Doliny Hińczowej.

SPACER GRANIĄ
Hińczowa
Szczerbina
\
Hińczowa Turniczka--Hińczowa Przehyba--Hińczowy Zwornik---Wołowa Przehyba
|
|
Wołowcowa
Przełęcz


Szlaki prowadzące na Hińczową Przehybę:
Na przełęcz nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym taternictwa.

na Hińczową Przehybę
Z Wołowcowej Przełęczy:
Z przełęczy bardzo łatwą (0) granią lub tuż po jej prawej stronie do trawników pod skałkami Hińczowego Zwornika. Z trawników w lewo na E siodło przełęczy (0, 25 min). 

Z Wołowcowej Równi w Wołowej Kotlince pośród łagodnie nachylonych piarżysk i trawników w górę w kierunku zachodniego skraju grani Hińczowego Zwornika. Z podgraniowych trawników w lewo na E siodło przełęczy (0-, 30 min).

Ze E na W siodło można dostać się albo łatwo (0+) granią przez kopkę, albo omijając ją bez trudności (0-) trawnikami kilkanaście metrów poniżej grani po stronie Doliny Hińczowej.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Hińczową Przehybę:
Hińczowa Przehyba z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej
Hińczowa Przehyba z Wołowca Mięguszowieckiego
Hińczowa Przehyba z Koprowych Czub
Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz