niedziela, 7 lipca 2013

Pańszczycka Przełęcz

Pańszczycka PrzełęczPańszczycka Przełęcz (2115m), słow. Paňščické sedlo to przełęcz w bocznej, tzw. Wschodniej Grani Świnicy, dokładniej - w północnej grani Skrajnego Granata. Oddziela Skrajną Pańszczycką Czubę (2155m) na południowym wschodzie od Wierchu pod Fajki (2134m) na północnym zachodzie.
Na zachód, do Czarnej Doliny Gąsienicowej opada z przełęczy piarżysty żleb, do którego uchodzą po drodze trzy mniejszye żlebki z południowej strony.
Na północno-wschodnią stronę, do Doliny Pańszczycy opada z przełęczy depresja z trudnymi skalnymi progami.

SPACER GRANIĄ
Żółta PrzełęczPrzełączka pod Fajki
\/
Wierch pod Fajki
(pn-zach)
\          
Wierch pod Fajki
\
Pańszczycka
Przełęcz
\
Skrajna Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Pośrednia

Szlaki prowadzące na Pańszczycką Przełęcz:

Na Pańszczycką Przełęcz nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Czarnej Doliny Gąsienicowej.

Z Żółtej Przełęczy z ominięciem Grani Fajek:

Z przełęczy tak jak na Wierch pod Fajki - łatwą granią po skałkach kilkanaście metrów (0+), później tuż po jej lewej stronie po trawnikach do miejsca, w którym trawniki te "skręcają" w kierunku Przełączki pod Fajki. Na grań należy powrócić około 20 metrów przed wyróżniającym się w niej zębem skalnym z głębszą szczerbinką po jego lewej stronie.
Z grani w dół na stronę Czarnej Doliny Gąsienicowej trawnikami i dalej trawers tuż przy poderwanej krawędzi poniżej zielonych, ukośnych płyt. 

Z Żółtej Przełęczy

Trawers pod zielonymi płytami

wyjście na Pańszczycką Przełęcz
Uwaga: Trawers ten w mokrych warunkach (deszcz, płaty śniegu, roztopy) jest bardzo niekomfortowy i niebezpieczny - możliwość poślizgnięcia i ześlizgnięcia się z urwanej krawędzi.

Jeszcze przed minięciem głównego wierzchołka Wierchu pod Fajki kilka metrów w jego stronę, mijając w ten sposób niewielki uskok (niewidoczny od północnej strony). Po uskoku jeszcze trochę płytami, a pod koniec już pod ściankami grani do żlebu opadającego z Pańszczyckiej Przełęczy i tym żlebem w górę kilkanaście metrów na przełęcz (z Żółtej Przełęczy 0+, 25 minut).


Z Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej:

Z Pańszczyckiej Przełączki Wyżniej
Z wąskiego wcięcia przełączki granią lub w jej pobliżu po lewej, "gąsienicowej" stronie kolejno przez wierzchołek Zadniej Pańszczyckiej Czuby, Pańszczycką Przełączkę Pośrednią i Skrajną Pańszczycką Czubę, z której w dół na przełęcz (0-, 10 minut).

UwagaPrzewodniki WHP 2 (droga 226A) i WC 18 (droga 49) odcinek od Pańszczyckiej Przełęczy do Pańszyckiej Przełączki Wyżniej oceniają na "bardzo łatwo (0)". Według nas jest to ocena zawyżona. 

Wedle przewodnika WC 18 można również łatwo (0+) wejść na przełęcz zachodnim żlebem w 30 minut od opuszczenia żółtego szlaku na Skrajny Granat.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:


Widoki na Pańszczycką Przełęcz:
Widok na Pańszczycką Przełęcz
Widok na Pańszczycką Przełęcz z Doliny Pańszczycy 
Widok na Pańszczycką Przełęcz
Widok na Pańszczycką Przełęcz z grani Koszystej
Widok na Pańszczycką Przełęcz z Małego Kościelca
Widok na Pańszczycką Przełęcz z Małego Kościelca
Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz