niedziela, 7 lipca 2013

Zadnie Płaczliwe Siodło

Zadnie Płaczliwe Siodło


Zadnie Płaczliwe Siodło (ok. 1915m) to niewielka, trawiasta przełączka w Tatrach Bielskich należąca Głównej Grani Tatr. Zlokalizowana jest w południowo-wschodniej grani Płaczliwej Skały (2142m), którą oddziela od pobliskiego, pn-zach. wierzchołka Zadniej Płaczliwej Kazalnicy (1923m).
Na północny wschód z przełęczy opadają w kierunku Szerokiej Doliny Bielskiej umiarkowanie strome trawniki będące częścią tzw. Szerokiego Pola - stoku Płaczliwej Skały.
Na stronę południowo-zachodnią opada krótki, stromy, trawiasty stok wprost do Zadniego Płaczliwego Żlebu opadającego z Płaczliwej Skały do Doliny Zadnich Koperszadów.

Nazwa przełęczy pochodzi od szczytu, do którego masywu należy, a została nadana w celu wyróżnienia sąsiedniej Zadniej Płaczliwej Kazalnicy.

SPACER GRANIĄ
Głośny Przechód
Przechód
nad Kościółkami
/
/      
|      /
Płaczliwa Przehyba---Płaczliwa Skała---
|\
Pośrednie   \
Płaczliwe SiodłoZadnie
Płaczliwe Siodło
\
Zadnia
Płaczliwa Kazalnica
\
Szeroka Przełęcz Bielska


Szlaki prowadzące na Zadnie Płaczliwe Siodło:
Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej
Na przełączkę nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona poza terenem udostępnionym dla taternictwa. Około 10 metrów poniżej przełęczy, jej wschodnim stokiem przebiega wyraźna ścieżka - pozostałość po żółtym szlaku wiodącym niegdyś z Szerokiej Przełęczy Bielskiej na Płaczliwą Skałę.

Z Szerokiej Przełęczy Bielskiej starym szlakiem kolejno przez grupę skałek, później przez gęstniejącą kosówkę oraz krótkie, piaszczyste usypisko, po minięciu którego ścieżka wiedzie przez pochyłe trawniki. Ścieżką wśród trawników jeszcze kilkadziesiąt metrów do minięcia wierzchołków Zadniej Płaczliwej Kazalnicy, a później dowolnie bez trudności w górę 10 metrów na Zadnie Płaczliwe Siodło (0-, 15 minut).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Zadnie Płaczliwe Siodło:
Widok na Zadnie Płaczliwe Siodło
Zadnie Płaczliwe Siodło z Szalonej Kazalnicy
Widok na Zadnie Płaczliwe Siodło
Zadnie Płaczliwe Siodło z Szalonego Wierchu
Widok na Zadnie Płaczliwe Siodło
Zadnie Płaczliwe Siodło z Płaczliwej Skały
Widok na Zadnie Płaczliwe Siodło
Zadnie Płaczliwe Siodło z niższego wierzchołka Zadniej Płaczliwej Kazalnicy
Autorzy na przełęczy:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz