wtorek, 13 sierpnia 2013

Mała Krokiew

Mała Krokiew

Mała Krokiew (1365m) to reglowy wierzchołek położony w przedłużeniu grani Giewontu, należący do masywu Krokwi. Uznawany bywa za drugi, niższy wierzchołek Krokwi (1378m), oddzielony Siwarowym Siodłem (ok.1340m) na N. Po S stronie Małą Krokiew oddziela Przełęcz Białego (1310m) od grani Giewontu, w której pierwszym nazwanym wierzchołkiem jest Biała Czubka (1333m).
Mała Krokiew położona jest nad nad dwiema dolinami. Z W jest to Dolina Białego, ze E - Dolina Bystrej. Do Doliny Białego opada z wierzchołka wyraźny grzbiet zwany Siwarowym Gazdowskim, ograniczony żlebami sąsiednich przełęczy: Siwarowym Żlebem i Żlebem pod Patyki. W dolnej części grzbiet ten skręca ku N, a las na S stokach jego górnej części zwie się Patyki. Na SE stronę opada z wierzchołka mniej wyróżniający się grzbiet stanowiący S ograniczenie Szerokiego Żlebu opadającego z Siwarowego Siodła. Na zwieńczeniu grzbietu zwanym Śpiącą Górą znajduje się Klasztor Albertynów na wysokości około 1180m. Prowadzi do niego żółty szlak z węzła szlaku niebieskiego na Polanę Kalatówki. Stokami po S stronie grzbietu ze Śpiącą Górą prowadzi również początkowy ze E strony odcinek Ścieżki nad Reglami. Niezalesiona część tego stoku z nielicznymi skałkami nazywa się Szerokie Kalackie.

SPACER GRANIĄ
Krokiew
|
Siwarowe SiodłoŚpiąca
Góra
|/
Mała Krokiew
|
Przełęcz Białego
|
Biała Czubka

Szlaki na Małą Krokiew:
Na wierzchołek Małej Krokwi nie prowadzą znakowane szlaki. Najszybciej od szlaku można go osiągnąć z Przełęczy Białego.

z Przełęczy Białego
Z Przełęczy Białego:
Idąc od strony Kalatówek szlak należy opuścić w okolicy jego skrętu na Białą Czubkę. Ze skrętu wygodnym lasem w prawą, po chwili wyraźniejszą ścieżką dochodzimy do miejsca, gdzie jest niższa roślinność i trochę odsłoniętego, miejscami skalistego grzbietu (lepszy widok na południe niż z wierzchołka). Stamtąd w górę bez trudności na wierzchołek (0-, 7 min).
z Siwarowego Siodła
Z Siwarowego Siodła:
Z przełęczy na południe mało stromym lasem w kilka minut bez trudności na najwyższy punkt Małej Krokwi (0-, 3 min).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Małą Krokiew:
Mała Krokiew znad Myślenickich Turni
Mała Krokiew z Sarniej Skały
Mała Krokiew z Suchej Czubki
Mała Krokiew z górnej części Białego Grzbietu

Mała Krokiew z Krokwi
Mała Krokiew z dolnej części Białego Grzbietu

Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz