środa, 7 sierpnia 2013

Pośrednia Turnia

Pośrednia Turnia

Pośrednia Turnia (2128 m) słow. Prostredná kopa to szczyt w Głównej Grani Tatr Wysokich na granicy polsko-słowackiej. Oddzielony jest Skrajną Przełęczą (2071m) na zachodzie od Skrajnej Turni (2096m) oraz Świnicką Przełęczą (2051m) od Świnicy (2301m) na wschodzie. Na obydwie przełęcze opadają z wierzchołka krótkie, umiarkowanie strome, skaliste granie.
W kierunku Zielonej Doliny Gąsienicowej z wierzchołka opada grzęda dzieląca ekspozycje turni na północną i wschodnią. Północna ściana znajduje się bezpośrednio nad Zieloną Doliną Gąsienicową i ograniczona jest na zachodzie Skrajnym Żlebem. Wschodnie, iście trójkątne zbocze znajduje się już nad górnym piętrem doliny - Świnicką Kotlinką. Przez tą ostatnią przebiega na Świnicką Przełęcz stromymi zboczami turni czarno znakowany szlak, bardzo niebezpieczny w okresie lawinowym. Bezpieczniej jest wchodzić na grań (czy ją opuszczać) północno-wschodnią grzędą Pośredniej Turni.
Na stronę południową do środkowej części Doliny Walentkowej opada z turni zbocze ograniczone żlebami sąsiednich przełęczy, usłane w znacznej części rumowiskiem skalnym.

SPACER GRANIĄ
Skrajna Turnia
\
Skrajna Przełęcz---Pośrednia Turnia
\
Świnicka Przełęcz--Świnica (pn-zach.)
Pośrednia Turnia i sąsiednia Skrajna Turnia nazwy swe wg W.H. Paryskiego zawdzięczają położeniu w stosunku do Świnicy.
Pośrednia Turnia w zimowej szacie gościła przez długi czas jako główne zdjęcie tego bloga:-)

Szlaki prowadzące na Pośrednia Turnia:
Na wierzchołek Pośredniej Turni nie prowadzą znakowane szlaki. Jego południowym zboczem kilkadziesiąt metrów poniżej trawersuje czerwony szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicę wyprowadzający na sąsiednie przełęcz turni. Z każdego miejsca tego szlaku jest on najwyżej bardzo łatwo (0) dostępny dowolnie w górę jednolitym niemal terenem (od szlaku 0, do 10 minut).
ze Skrajnej Przełęczy
od czerwonego szlaku


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Pośrednią Turnię:
Pośrednia Turnia z Hali Gąsienicowej
Pośrednia Turnia ze szlaku na Świnicę
Pośrednia Turnia ze Świnicy
Pośrednia Turnia spod Kościelców
Pośrednia Turnia ze Skrajnej Turni

Autorzy na szczycie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz