sobota, 17 sierpnia 2013

Grześ

Grześ


Grześ
Grześ (1653m) słow. Lúčna to dwuwierzchołkowy, zwornikowy szczyt w bocznej grani Wołowca w Tatrach Zachodnich,na granicy polsko-słowackiej. W grani tej na południu od odległego Rakonia (1879m) Grześ oddzielony jest Łuczniańską Przełęczą (1602m) i długą, łagoną granią zwaną Długim Upłazem, a na północnym wschodzie od Bobrowca (1663m) bardzo głęboką Bobrowiecką Przełęczą (1351m). Bobrowiec poprzedzony jest jeszcze niezbyt wyróżniającym się, zwornikowym Jamborowym Wierchem (1565m). Zwornikiem jest natomiast Grześ dla północno-zachodniej grani biegnącej w kierunku Osobitej, w której to najbliższym szczytem jest oddzielony nienazwaną przełęczą Róg (1573m).

Na północną stronę z Grzesia opada pofałdowane, lesiste zbocze do Bobreowieckiej Doliny Orawskiej. Ze strony wschodniej otacza szczyt Dolina Chochołowska (tuż przy początku Wyżniej Doliny Chochołowskiej). Opada do niej wprost z niższego wierzchołka początkowo trawiasta, później lesista, łagodnie nachylona grzęda kończąca się w okolicach Schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Południowe stoki tej grzędy toną w Dolinczańskim Żlebie, północne w Żlebie Bobrowieckim.

Od strony zachodniej i południowo-zachodniej szczyt otacza Dolina Łatana, od północy Bobrowiecka Dolina Orawska, natomiast wschodnie zbocza otacza Dolina Chochołowska.

Grześ jest bardzo popularnym celem wśród turystów. Zawdzięcza to temu, że słynie z pięknych widoków oraz jest najbliższym szlakowanym szczytem w otoczeniu Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Prowadzą na niego szlaki zarówno od polskiej, jak i od słowackiej strony. Grześ jest często wybieranym celem w zimie z racji, że uchodzi za cel całkowicie pozbawiony zagrożenia lawinowego (szlakiem prowadzącym przez Bobrowiecki Żleb).

SPACER GRANIĄ
Jamborowy Wierch
/
Bobrowiecka
Przełęcz
/
Róg- )( ---Grześ- )( - Kruźlik
|
Łuczniańska
Przełęcz
|- Czoło
ZabratDługi
Upłaz
\/
Rakoń

Na szczycie Grzesia stoi drewniany krzyż, ufundowany przez Słowaków i postawiony w roku 1992, upamiętniający spotkania polskich i słowackich działaczy opozycyjnych za czasów komuny. Przemycano  i przekazywano wtedy m.in. literaturę religijną. Od roku 1991 na szczycie Grzesia co roku odprawiane są msze ku pamięci tamtych wydarzeń. Msze odprawiane są na przemian przez księży polskich i słowackich. Uroczystości tej towarzyszą zespoły ludowe z Zakopanego oraz Zuberca.

Pochodzenie polskiej nazwy szczytu nie jest do końca jasne, wg. niektórych źródeł było to gwarowe określenie grzędy. W języku słowackim z kolei podaje się, że nazwa Lúčna pochodzi z polany leżącej na zachód, poniżej wierzchołka o takiej samej nazwie i tłumaczonej w języku polskim jako Łucznia.
Jednak biorąc pod uwagę dosłowne znaczenie nazwy Lúčna można znaleźć analogię do słowackiego słowa lúka oznaczającego łąkę i tym samym słowacką nazwę Grzesia tłumaczyć jako łąkowa. Można by to wtedy odnieść do wyglądu Grzesia, na którego zboczach rzeczywiście tereny trawiaste zajmują sporą powierzchnię. Polskie tłumaczenie Łucznia powstało najprawdopodobniej na zasadzie podobieństwa fonetycznego i transkrypcji.

Drugi wierzchołek Grzesia posiada osobne miano - Kruźlik. Jest on położony na przedłużeniu lokalnej Głównej Grani. Na niektórych mapach na północ od Kruźlika występuje jeszcze przed Bobrowiecką Przełęczą niewielka wypukłość nazwana Czoło, oddzielona od Kruźlika wciętą na kilka metrów Przełączką pod Grzesiem, na której to żółty szlak osiąga grań.


Szlaki prowadzące na Grzesia:

- żółty szlak prowadzący ze Schroniska na Polanie Chochołowskiej,
- zielony szlak prowadzący z rozejścia szlaków w Dolinie Łatanej, przez Grzesia, a następnie granią do Przełęczy pod Osobitą i do Schroniska na Zwierówce,
- niebieski szlak prowadzący Doliną Bobrowiecką, na Bobrowiecką Przełęcz a następnie na Grzesia i dalej na Wołowiec.

 • Z Siwej Polany na Grzesia: ↑ 3:45 h ↓ 2:55 h  ↑↓ 745 m
 • Ze Schroniska na Polanie Chochołowskiej na Grzesia: ↑ 1:45 h ↓ 1:15 h  ↑↓ 510 m
 • Z Orawic przez Dolinę Bobrowiecką na Grzesia: ↑ 4:10 h ↓ 3:00 h  ↑↓ 850 m
 • Ze Schroniska na Zwierówce na Grzesia (przez Dolinę Łataną): ↑ 2:30 h  ↓ 1:45 h  ↑↓ 620 m
 • Ze Schroniska na Zwierówce na Grzesia (przez Domczynę): ↑ 4:00 h ↓ 3:30 h  ↑↓ 750 m


Nasze wejścia:


Położenie na mapie:
Grześ na mapie


Panorama z Grzesia:
Grześ panorama
Widok z Grzesia na polskie Tatry Zachodnie (na wschód)
Panorama z Grzesia
Widok z Grzesia na otoczenie Doliny Jarząbczej (na południowy-wschód)
Grześ panorama
Widok z Grzesia w kierunku Wołowca (na południe)
Grześ panorama
Widok z Grzesia na Grań Główną słowackich  Tatr Zachodnich (na południowy-zachód)
Grześ panorama
Widok z Grzesia w kierunku Osobitej (na północny-zachód) 

Widoki na Grzesia:
Grześ
Widok na Grzesia z Wołowca
Grześ
Widok na Grzesia z Bystrej
Grześ
Widok na Grzesia z Ornaku 
Grześ
Widok na Grzesia z Brestowej

Autorzy na szczycie:


3 komentarze:

 1. Jedna z najfajniejszych stron jakie znalazłem w sieci. Kapitalna robota, bardzo przydatne materiały. Dzięki Wam za to : )
  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma za co, dziękujemy za odwiedzanie strony i zapraszamy!

   Usuń
 2. cudowne zdjęcia! uwielbiam chodzić po górach, więc informacje na pewno mi się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń