czwartek, 1 sierpnia 2013

Zawratowa Turnia

Zawratowa Turnia


Zavratova vezaZawratowa Turnia (2247m) słow. Závratová veža to zwornikowy szczyt we Wschodniej Grani Świnicy położony całkowicie po stronie polskiej.
W lokalnej grani głównej oddzielony jest Niebieską Przełęczą (2223m) od pobliskiej Niebieskiej Turni (2258m) na południowym zachodzie oraz popularnym wśród turystów Zawratem (2159m) od Małego Koziego Wierchu (2228m).
Zawratowa Zurnia jest zwornikiem dla znanej i lubinej pośród początkujących taterników Grani Kościelców, w której to pierwszym szczytem jest Zadni Kościelec (2162m) oddzielony Mylną Przełęczą (2096m).
Zwornikowość Zawratowej Turni powoduje położenie trzech dolin u jej podnóży. Od północno-zachodniej strony jest to Zadnie Koło w Zielonej Dolinie Gąsienicowej, do której opadają z wierzchołka dość strome, gładkie płyty poprzecinane pasami traw. Na północno-wschodnią stronę, do Zawratowego Żlebu w Czarnej Dolinie Gąsienicowej opada ze szczytu i grani biegnącej ku Mylnej Przełęczy najstromsza ściana. Najłagodniejsze są południowe, trawiaste (i częściowo skaliste powyżej szlaku na Świnicę) stoki turni opadające do piargów Dolinki pod Kołem - najwyższego piętra Doliny Pięciu Stawów Polskich.

SPACER GRANIĄ
Zadni Kościelec
|
Mylna Przełęcz
|
|
Zawratowa Turnia
/\
Niebieska Turnia---Niebieska
Przełęcz
Zawrat--Mały
Kozi Wierch

We wschodniej ścianie Zawratowej Turni, tuż powyżej piarżyska Zawratowego Żlebu znajduje się doskonale widoczna ze szlaku na Zawrat figurka Matki Boskiej. Została umieszczona tam przez księdza Walentego Gadowskiego w 1904r. - w latach budowy Orlej Preci.

Ze względu na gęstą sieć szlaków w okolicy oraz znacznie ciekawsze obiekty pod względem taternictwa, Zawratowa Turnia jest mniej znana i rzadziej odwiedzana. Naszym zdaniem warto wybrać się na jej wierzchołek chociażby dla wyjątkowego widoku na Kościelec.


Szlaki prowadzące na Zawratową Turnię:
Na Zawratową Turnię nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Jest ona położona na terenie udostępnionym dla taternictwa z każdej sąsiedniej doliny.

Wejście na Zawratową Turnię
Na wierzchołek Zawratowej Turni można wejść bardzo łatwo (0) z Zawratu. Początkowo w kierunku wierzchołka słabo widoczną ścieżką omijając zakosami stromsze skalne płyty, później granią bądź w jej pobliżu omijając w razie potrzeby trudniejsze skalne występy, po trawkach i skałkach na wierzchołek (0, 10 min).


Nasze wejścia:
Położenie na mapie:
Zawratowa Turnia - mapa

Panorama z Zawratowej Turni:
Panorama z Zawratowej Turni
Widok z Zawratowej Turni na Kościelec

Panorama z Zawratowej Turni
Widok z Zawratowej Turni na otoczenie Koziej Dolinki
Panorama z Zawratowej Turni
Widok z Zawratowej Turni na otoczenie Doliny Pięciu Stawów Polskich
Panorama z Zawratowej Turni
Widok z Zawratowej Turni na Dolinkę pod Kołem
Panorama z Zawratowej Turni
Widok z Zawratowej Turni w kierunku Świnicy
Widoki na Zawratową Turnię:
Widok na Zawratową Turnię
Zawratowa Turnia z Żółtej Turni
Widok na Zawratową Turnię
Zawratowa Turnia ze Szpiglasowego Wierchu
Widok na Zawratową Turnię
Zawratowa Turnia z Suchej Doliny Stawiańskiej
Widok na Zawratową Turnię
Zawratowa Turnia z Koziej Dolinki
Widok na Zawratową Turnię
Zawratowa Turnia z Kościelca
Autorzy na szczycie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz