środa, 5 czerwca 2013

Szalony Kocioł

Szalony Kocioł

Szalony Kocioł  słow. Hlúpy kotol (tłumaczenie dosłowne) to górne piętro Doliny do Regli po N stronie Głównej Grani Tatr Bielskich.
Jest to długi na przeszło 1200 metrów, stromy kocioł polodowcowy o dużym, równomiernym nachyleniu i dość niewysokim progu zwanym Szalonymi Spadami, jakim zawisa nad główną częścią Doliny do Regli.
Najwyższa część kotła sięga lokalnej grani głównej na odcinku od Szalonego Wierchu do Zadnich Jatek, ściślej do punktu zwornikowego w ich E grani. Poza tą granią leży Dolina Przednich Koperszadów.
Ograniczeniem W Szalonego Kotła, oddzielającym go od Doliny Szerokiej jest N grzbiet Szalonego Wierchu - Wielki Szalony Klin. Od E kocioł sąsiaduje z podobną charakterem i z jeszcze większym nachyleniem - Doliną Kępy. Granicą między dolinami jest tutaj odcinek N grani głównego wierzchołka Zadnich Jatek sięgający do grzbietu tuż poniżej Szalonej Turni.
Najwyższym szczytem ponad Szalonym Kotłem jest Szalony Wierch. Spod wierzchołka i grani do Zadnich Jatek dolina zwęża się lejkowato aż po najniższą część kotła położoną około 800 metrów niżej. W zdecydowanej większości dno kotła pokrywają strome trawy. W najniższej części ustępują one częściowo miejsca liściastym zaroślom z pojedynczymi skałkami na dnie koryta. Częściowo skaliste (i bardziej strome) są zbocza Koziego Klina.

Ograniczenia Doliny:

- NW zbocza Szalonej Turni
- Szalona Turnia
- Szalona Szczerbina
- Kozi Klin
- Zadnie Jatki
- Szalona Przełęcz
- Szalony Wierch
- Wielki Szalony Klin
- Szalone Spady

Coś z historii...
Osobną nazwę dla Szalonego Kotła, Szalonych Spadów, oraz kilku innych  w okolicy"szalonych" obiektów w okolicy wprowadził dopiero w 1997 roku Władysław Cywiński w swym przewodniku WC-5. We wcześniejszych źródłach informacje o obszarze Szalonego Kotła są szczątkowe.

Szlaki wiodące Szalonym Kotłem:
Do Szalonego Kotła nie doprowadzają znakowane szlaki. Jest on jednak łatwo dostępny od pobliskich szlaków wiodących na Szeroką Przełęcz Bielską Doliną do Regli i z Przełęczy pod Kopą.

Uwaga: Władysław Cywiński pisze o "stromym bądź bardzo stromym, prawie ścianowym" terenie w Szalonym Kotle. Średnie nachylenie mierzone na mapie od wierzchołka Szalonego Wierchu do Szalonych Spadów wynosi około 32 stopnie, a nachylenie dna kotła w linii spadku Szalonej Przełęczy do najniższej części Koziego Klina przekracza 40 stopni na 500 metrach deniwelacji. Dla porównania, nachylenie grani Kościelca opadającej na Karb wynosi około 33 stopnie. Mając na uwadze, że w większości teren jest pokryty trawą, mimo trudności ogólnej 0-, poruszanie się w kotle może wymagać dużej uwagi.

Z Przechodu około 250 metrów w górę lesistą, gęsto zakrzaczoną granią pod uskok Szalonej Turni. Stamtąd po prawej stronie po stromych trawach i pojedynczych skalnych płytach miejscami widoczną ścieżką tuż pod W ścianą Szalonej Turni (wspomniany w przewodniku WC-5 droga 13A skład desek w nyży skalnej w 2018 roku nadal tutaj leżał) i dalej poniżej W ścian najniższej części Koziego Klina. Po minięciu najniższej grupy skał Koziego Klina poziomy trawers do pobliskiego dna Szalonego Kotła (0-, miejscami strome trawy, 45 minut).

trawers poniżej ścian Szalonej Turni
z Przechodu za Łasztowicą i z Szalonej Przełęczy

z Szalonego Przechodu
Z Szalonego Przechodu przez Szaloną Przełęcz (starą magistralą):
Ze znakowanego szlaku przebiegała SE stokami Szalonego Wierchu dawna Magistrala Tatrzańska. Wyraźną ścieżką niemal poziomy i pozbawiony trudności trawers na Szaloną Przełęcz. Z przełęczy omijając strome płyty skalne od prawej dość stromym terenem w dół do dna górnej części Szalonego Kotła (0-, 25 minut).





Ze znakowanego szlaku powyżej Reglanych Spadów przez Wielki Szalony Klin i dno Szalonego Kotła prowadzi WC-5 droga 18. Z obserwacji z daleka można wnioskować, że związana jest z przedzieraniem się przez gęste zarośla o czym wspomina też autor. Droga bez trudności, 0-.


Nasze wycieczki doliną:

Położenie na mapie:

Obiekty w dolinie:
Szalone Spady z Szaloną Siklawą
Szalone Spady - stromy próg skalny Szalonego Kotła wysokości około 60 metrów. Znacznie niższy od sąsiednich Reglanych Spadów - progu Doliny Szerokiej. Szalonymi Spadami spływa uboga często w wodę Szalona Siklawa.










okno skalne w Kozim Klinie
Okno skalne - położone nie tyle w Szalonym Kotle, co doskonale z niego widoczne kilkumetrowe okno skalne w dolnej, skalistej części Koziego Klina. 











Widoki i otoczenie Szalonego Kotła:
Szalony Kocioł z NE grani Płaczliwej Skały
Górna część Szalonego Kotła z Głośnej Skały
Dolna część Szalonego Kotła z Głośnych Wrótek
Szalony Kocioł z Opalonej Turni
Szalony Kocioł z Małego Regla

Autorzy w dolinie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz