wtorek, 16 lipca 2013

Hińczowa Szczerbina

Hińczowa Szczerbina

Hińczowa Szczerbina (ok. 2355 m) słow. Hincova štrbina to niewielka, skalista przełączka w Grani Głównej Tatr w masywie Wołowego Grzbietu. Oddziela Hińczową Turnię (2377m) na NW od odległej i wyższej o kilka metrów Hińczowej Turniczki (ok. 2360m) na SE.
W kierunku Wyżniego Czarnostawiańskiego Kotła opada z przełęczy krótka rynienka zanikająca w żlebie Hińczowej Przehyby.
Na stronę Doliny Hińczowej opada z przełączki żleb oddzielający szczytową ścianę Hińczowej Turni od ścian południowej grzędy Hińczowej Turniczki i głównie dzięki temu i szczerbina i sąsiednia turniczka otrzymały osobne miana. W dolnej części żleb ten zanika w łączących się ścianach sąsiednich wierzchołków.

Nazwa Hińczowej Szczerbiny pochodzi od Doliny Hińczowej.

SPACER GRANIĄ
Czarnostawiańska
Przełęcz
\
Hińczowa
Turnia
\
Hińczowa
Szczerbina
\
Hińczowa Turniczka--Hińczowa Przehyba


Szlaki prowadzące na Hińczową Szczerbinę:
Na przełączkę nie prowadzą żadne znakowane szlaki. Jest ona położona w terenie udostępnionym taternictwa.

Z Hińczowej Turni:
Z pd-wsch końca wierzchołkowej grani w dół na stronę Doliny Hińczowej do żlebka opadającego z Hińczowej Szczerbiny kilka metrów poniżej przełączki i nim bardzo łatwo na przełączkę (0, 2 min).

Z Hińczowej Przehyby:
Z zachodniego siodełka Hińczowej Przehyby po łatwych skałkach na siodełko oddzielające Hińczową Turniczkę od turniczki w jej południowym żebrze. Z siodełka w dół stromym, dość trudnym (II), ale krótkim kominkiem do żlebka opadającego z Hińczowej Szczerbiny i nim bardzo łatwo kilka metrów w górę na przełęcz (0+, miejsce II, 3 min).
z Hińczowej Turni
z Hińczowej Przehyby
przejście siodełka w południowym żebrze
Uwaga: Technicznie łatwiejsze jest przejście wprost przez Hińczową Turniczkę (I), jednak towarzyszy jemu ekspozycja. Pozbawiony ekspozycji w/w, ok. 3-4 metrowy kominek sprawia ogólnie mniejsze trudności i obchodzenie turniczki przez to siodełko narzuca się samo.

Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Hińczową Szczerbinę:
Hińczowa Szczerbina z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej
Hińczowa Szczerbina z Hińczowego Zwornika
Hińczowa Szczerbina z Wyżniej Koprowej Przełęczy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz