piątek, 5 lipca 2013

Przełęcz nad Siką

Przełęcz nad Siką


Przełęcz nad Siką (ok. 1590 m) słow. Sedlo nad Šikou to przełęcz w Tatrach Bielskich po N stronie ich głównego grzbietu. Oddziela pobliską Turnię nad Jaworzynką (1626m) na N od odległego i znacznie wyższego, E wierzchołka Zadnich Jatek (1984m). Ku temu wierzchołkowi biegnie z przełęczy szeroki, równomiernie nachylony grzbiet zwany Zadnim Diablim Grzbietem.
Na NW opada z przełęczy do Doliny Kępy długi Żleb z Siką uchodzący do dna doliny tuż na N od Polany pod Siką. Nazwodajny zarówno dla przełęczy, żlebu jak i polany jest niepozorny, około 20m wysokości wodospad Sika zlokalizowany w żlebie kilkadziesiąt metrów od polany.
Na stronę E opada z przełęczy i okolicznych grani szeroki Diabli Żleb osiągający dno Doliny pod Koszary naprzeciwko stoków Rakuskiej Turni tuż na N od połączenia kotłów Wielkiego i Małego Koszaru.
 Siodło Przełęczy nad Siką porośnięte jest kosodrzewiną z pojedynczymi jarzębinami. Niewiele poniżej przełęczy kosodrzewina ustępuje miejsca lasom, których granica górna jest w okolicy stosunkowo wysoka.

SPACER GRANIĄ
Przełęcz pod
Koszarzyskiem
         /
      /
   /
Siodło za Groniem/
|Kobyliarka
|/
Turnia nad Jaworzynką
|
Przełęcz nad Siką
Ciask|
\|
Szalona PrzełęczZadni Diabli Grzbiet
\|
Zadnie Jatki- )( -Zadnie Jatki
(wsch)
---Przełączka nad
Wielkim Koszarem

Szlaki na Przełęcz nad Siką:
Na Przełęcz nad Siką nie prowadzą znakowane szlaki.

z Zadnich Jatek
Zejście z Zadnich Jatek:
Ze E wierzchołka Zadnich Jatek w dół trawiastym Zadnim Diablim Grzbietem do linii kosodrzewiny. Dalej w dół omijając przesmykami jej kępy widoczną ścieżką do wypłaszczenia przed przełęczą, dalej już przez kosodrzewinę na przełęcz (0-, 40 minut).


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Przełęcz nad Siką:
Przełęcz nad Siką znad Kurzej Przełęczy
Przełęcz nad Siką z parkingu Średnica
Przełęcz nad Siką z Opalonej Turni
Przełęcz nad Siką z okolic Zadnich Jatek
Przełęcz nad Siką z Doliny pod Koszary

Autorzy na przełęczy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz