środa, 14 sierpnia 2013

Turnia nad Jaworzynką

Turnia nad Jaworzynką


Turnia nad Jaworzynką (1626m) słow. Gáflovka to najbardziej rzucająca się w oczy skała w N grani E, niższego wierzchołka Zadnich Jatek w Tatrach Bielskich. Jest szczytem dwuwierzchołkowym, wyższy jest wierzchołek S. Jest on też zwornikiem dla dwóch długich grani okalających w całości Dolinę Jaworzynkę Bielską. Stąd też nazwa turni.
Turnia nad Jaworzynką oddzielona jest pobliską Przełęczą nad Siką (ok.1590m) od W wierzchołka Zadnich Jatek (1984m), ku któremu biegnie od przełęczy Zadni Diabli Grzbiet. W najwyższej części N grani znajduje się niższy wierzchołek turni, oddalony od głównego o około 50 metrów. Oddzielony jest od masywu Gronia (1446m) Siodłem za Groniem (ok.1425m). W NE ramieniu za odległą i znacznie niżej położoną Przełęczą pod Koszarzyskiem (1136m) znajduje się Jaworzynka Bielska (1259m).
Turnia nad Jaworzynką wznosi się nad 3 dolinami. Od W jest to Dolina Kępy, od E Dolina pod Koszary oraz jej boczna odnoga - Diabli Żleb natomiast pomiędzy N i NE ramionami rozciąga się Dolina Jaworzyna Bielska. Turnia nad Jaworzynką znajduje się bezpośrednio nad Żlebem z Siką w kierunku Kęp, Diablim Żlebem w Koszarzyskach, natomiast w najwyższej części Doliny Jaworzynki Bielskiej znajduje się występujący jedynie w słowackim nazewnictwie Veľký žľab.
Poza wierzchołkowymi skałami sięgającymi do ok. 50 metrów na S zboczach NE grzbietu ok. 500 metrów od wierzchołka występuje dość rozległa grupa skał rozpięta na długości około 500m. Mapa WiT podaje przy nich w grzbiecie nazwę słowacką Kobyliarka (1378m). Resztę obszaru stanowią dobrze zachowane, podchodzące na znaczną wysokość (ok. 1600m) lasy.
Nazwę Kopa nad Jaworzynką, nadaną przez Stanisława Eljasza Radzikowskiego zmienił w 1997 roku adekwatnie do rzeczywistości na Turnię Władysław Cywiński w swym przewodniku WC-5.

SPACER GRANIĄ
Jaworzynka
Bielska
/
Przełęcz pod
Koszarzyskiem
         /
Groń      /
|   /
Siodło za Groniem/
|Kobyliarka
|/
Turnia nad Jaworzynką
|
Przełęcz nad Siką
Ciask|
\|
Zadni Diabli Grzbiet
|
Zadnie Jatki
(wsch)

Szlaki na Turnię nad Jaworzynką:
Na wierzchołek turni oraz w jej okolicach nie prowadzą znakowane szlaki.

z Siodła za Groniem
Z Siodła za Groniem:
Z przełęczy na S w górę grzbietem miejscami słabo widoczną ścieżką, ale po dość luźnym lesie ustępującym miejsca kosodrzewinie tylko w najwyższej części przed N wierzchołkiem Turni nad Jaworzynką. Wierzchołek ten najlepiej ominąć od prawej (od lewej gęste zarośla) na międzywierzchołkowe siodełko. Z niego w górę łatwą (0+), stromą, kilkumetrową trawościanką na wierzchołkową grań i nią na pobliski wierzchołek (0-, miejsce 0+,  30 minut).
UWAGA: Według przewodnika WC-5 ścianka opadająca z głównego wierzchołka ku N jest wyceniona na 0+. Jest to miejsce z gatunku trudniejszych "zero-plusów".
ścianka pod wierzchołkiem

z Przełęczy nad Siką
Z Przełęczy nad Siką:
Z najniższego wcięcia kilka metrów przez niewysoką gęstwinę do trawiastego żlebka ograniczonego ściankami. Żlebkiem w górę pod szczytową skałkę i tam albo prosto w górę przez kosodrzewinę albo kosodrzewiną po prawej na wierzchołek (0, 5 minut).Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Panorama z Turni nad Jaworzynką:
Widok w kierunku Płaczliwej Skały
Widok na Dolinę Jaworzynkę Bielską
Widok na Dolinę pod Koszary
Widok na Wielki Koszar
Widok na Dolinę Kępy

Widoki na Turnię nad Jaworzynką:
Turnia nad Jaworzynką z Bujaczego Wierchu
Turnia nad Jaworzynką z okolic parkingu Średnica
Turnia nad Jaworzynką z Opalonej Turni
Turnia nad Jaworzynką z Zadnich Jatek
Turnia nad Jaworzynką z Doliny Jaworzynki Bielskiej
Turnia nad Jaworzynką z Doliny pod Koszary

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz