środa, 21 sierpnia 2013

Ciask

Ciask

Ciask (1689 m) słow. Ciask to rodzaj kazalnicy skalnej zawieszonej ponad Doliną Kępy w Tatrach Bielskich po N stronie Zadnich Jatek.
Ze E wierzchołka Zadnich Jatek odgałęzia się na N długa boczna grań, jej najwyższa część opadająca łagodnie na Przełęcz nad Siką zwie się Zadnim Diablim Grzbietem. Od górnej części tego grzbietu odgałęzia się ku NW kolejny grzbiet zwany Ciaskowym Klinem. Nazwa tego klina pochodzi właśnie od kończącej go kazalnicy.
Z Ciaskowego Klina opada na prawą orograficznie stronę łagodne zbocze porośnięte całkowicie gęstym łanem kosodrzewiny. Wraz z sąsiednią grzędą opadającą z Zadniego Diablego Grzbietu zbocze Ciaskowy Żleb - szerszy i łagodniejszy w górnej części, wąski i urwisty w dolnej, uchodzący do dna doliny na Polanie pod Siką.
Od E wierzchołka Zadnich Jatek ani od ich N grani Ciask nie jest oddzielony najmniejszym wcięciem - nie ma przełęczy, ciężko więc mówić o jego wierzchołku. Mimo to na mapach i w przewodnikach podawana jest jego dokładna wysokość równa 1689 metrów, choć badania terenowe wykazują, że wspomniany niżej punkt zwrotny jest około 25 metrów niżej.
Ponad główną częścią Doliny Kępy Ciask zawisa wysoką na około 80 metrów pionową ścianą. Wysokość ściany maleje wraz ze wzrostem odległości od punktu jej zwrotu z ekspozycji SW na NE. U podstawy ściany widoczna jest większa nyża skalna.
Kazalnica Ciask jest doskonale widoczna z Drogi Wolności pomiędzy Ździarską Przełęczą a Średnicą. Oglądany z dołu, z okolic Polany pod Siką, Opalonej Turni Ciask wygląda na urwistą turnię. Perspektywa sprawia wrażenie istnienia za nim przełęczy.

SPACER GRANIĄ
Turnia
nad Jaworzynką
|
Przełęcz nad Siką
Ciask|
\|
Zadni Diabli Grzbiet
|
Zadnie Jatki--- )( ---Zadnie Jatki
(wsch)
---Przełączka nad
Wielkim Koszarem

Tadeusz Szczerba podaje pochodzenie nazwy Ciask od gwary Ździarskiej, w której oznacza łopatę do chleba.

Szlaki na Ciask:
Na Ciask ani w jego otoczeniu nie prowadzą znakowane szlaki.

końcowy fragment  grani
Z Zadnich Jatek:
Ze E wierzchołka Zadnich Jatek w dół chwilę Zadnim Diablim Grzbietem i później na szeroki i trawiasty w górze Ciaskowy Klin. Wraz z traceniem wysokości pojawia się coraz gęstsza kosodrzewina pozostawiająca fragmentami wąski pas odsłoniętego terenu przy samej krawędzi. Krawędzią tą, omijając eksponowane, niebezpieczne miejsca średniej wysokości kosodrzewiną po prawej na punkt stanowiący wierzchołek Ciaska (0-, 30 minut).




z Zadnich Jatek i z Przełęczy nad Siką
Z Przełęczy nad Siką:
Z przełęczy początkowo przez gęstą kosówką (miejscami słabo widoczna ścieżka) z czasem ustępującą miejsca trawnikom, mało stromym Zadnim Diablim Grzbietem w górę pokonując blisko 200 metrów wysokości (wcześniejsze trawersowanie nie ma sensu, hektary gęstej kosodrzewiny). Stamtąd poziomy trawers na W na wysokości około 1770 m trawiastymi przesmykami pomiędzy kosodrzewiną (widoczna zwierzęca ścieżka) około 300 metrów nad W krawędź Ciaskowego Klina skąd drogą powyżej jeszcze 100 metrów deniwelacji w dół na Ciask (0-, 45 minut).



Nasze wejścia:

Położenie na mapie:
Na mapie WiT w nazwie Ciaska wkradła się literówka - Cisak.

Widoki na Ciask:
Ciask z Doliny Kępy
Ciask z Doliny Średnicy
Ciask z Opalonej Turni
Ciask z Koziego Klina
Ciask z grani Zadnich Jatek
Ciask z Turni nad Jaworzynką

Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz