środa, 7 sierpnia 2013

Skrajna Pańszczycka Czuba

Skrajna Pańszczycka CzubaSkrajna Pańszczycka Czuba (2155m) słow. Predná paňščická čuba to niezbyt wyróżniająca się w swym otoczeniu kopka w bocznej, północnej grani Skrajnego Granata. Oddzielona jest Pańszczycką Przełączką Pośrednią (2145m) na południu od Zadniej Pańszczyckiej Czuby (2174m) oraz Pańszczycką Przełęczą (2115m) na północnym zachodzie od Wierchu pod Fajki (2134m).
Od zachodniej strony otacza Skrajną Pańszczycką Czubę Czarna Dolina Gąsienicowa, do której opada z wierzchołka skaliste żebro o ok. 170m różnicy wzniesień ograniczone żlebami opadającymi z sąsiednich przełęczy. Na stronę północno-wschodnią do Doliny Pańszczycy opadaja dwie grzędy. Dłuższa (ok. 250m), prawa orograficznie sięga do dolinnych piargów natomiast lewa zanika w pn-wsch żlebie Pańszczyckiej Przełęczy. W lewej grzędzie od południowo-wschodniej strony znajduje się Pańszczycki Komin z Dziurami.

SPACER GRANIĄ
Wierch pod Fajki
(pn-zach)
\          
Wierch pod Fajki
\
Pańszczycka
Przełęcz
\
Skrajna Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Pośrednia
\
Zadnia Pańszczycka Czuba

Szlaki prowadzące na Skrajną Pańszczycką Czubę:
Granią przez Skrajną Pańszczycką Czubę

Na Skrajną Pańszczycką Czubę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Czarnej Doliny Gąsienicowej.

Wejście na wierzchołek Skrajnej Pańszczyckiej Czuby z sąsiednich przełęczy lekko po zachodniej stronie grani nie przedstawia żadnych trudności (0-, do 3 minut).

Uwaga: Przewodniki WHP 2 (droga 226A) i WC 18 (droga 49) odcinek od Pańszczyckiej Przełęczy do Pańszyckiej Przełączki Wyżniej oceniają na "bardzo łatwo (0)". Według nas jest to ocena zawyżona.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Skrajną Pańszczycką Czubę:
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę z Doliny Pańszczycy
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę z Wierchu pod Fajki
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę
Widok na Skrajną Pańszczycką Czubę z Wielkiej Buczynowej Turni
Widok na Skrajną Pańszyczką Czubę z Małego Kościelca
Widok na Skrajną Pańszyczką Czubę z Małego Kościelca
Autorzy na szczycie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz