środa, 7 sierpnia 2013

Zadnia Pańszczycka Czuba

Zadnia Pańszczycka Czuba


Zadnia Pańszczycka Czuba (2174m) słow. Zadná paňščická čuba jest jeszcze mniej zauważalnym wzniesieniem niż siostrzana Skrajna Pańszczycka Czuba. Znajduje się w północnej grani Skrajnego Granata. W swym najbliższym otoczeniu oddzielona jest Pańszczycką Przełączką Wyżnią (ok. 2170m) na południu od Skrajnego Granata (2225m) oraz Pańszczycką Przełączką Pośrednią (2145m) na północnym zachodzie od Skrajnej Pańszczyckiej Czuby (2155m).
Od zachodniej strony otacza Zadnią Pańszczycką Czubę Czarna Dolina Gąsienicowa, do której opada z wierzchołka niewysokie, trawiasto-skaliste zbocze zamknięte u dołu żlebami opadającymi z sąsiednich przełączek.
Na stronę północno-wschodnią do Doliny Pańszczycy opada z wierzchołka grzęda (znacznie mniejsza niż sąsiednie grzędy Skrajnego Granata i Skrajnej Pańszczyckiej Czuby) zanikająca pośród sąsiednich żlebów.

SPACER GRANIĄ
Skrajna Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Pośrednia
\
Zadnia Pańszczycka Czuba
|
Pańszczycka Przełączka Wyżnia
|
Skrajny Granat

Szlaki prowadzące na Zadnią Pańszczycką Czubę:

Z sąsiednich przełęczy
Na Zadnią Pańszczycką Czubę nie prowadzi żaden znakowany szlak. Jest ona położona w terenie udostępnionym dla taternictwa, jednak tylko od strony Czarnej Doliny Gąsienicowej.

Wejście na wierzchołek Zadniej Pańszczyckiej Czuby z sąsiednich przełączek nie przedstawia żadnych trudności (0-, 1-2 minuty).

Uwaga: Przewodniki WHP 2 (droga 226A) i WC 18 (droga 49) odcinek od Pańszczyckiej Przełęczy do Pańszyckiej Przełączki Wyżniej oceniają na "bardzo łatwo (0)". Według nas jest to ocena zawyżona.


Nasze wejścia:

Położenie na mapie:

Widoki na Zadnią Pańszczycką Czubę:
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę z Wierchu pod Fajki
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę z Wielkiej Buczynowej Turni
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę z Małego Kościelca
Widok na Zadnią Pańszczycką Czubę z Małego Kościelca
Autorzy na szczycie: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz