czwartek, 22 sierpnia 2013

Boczań

Boczań


Boczań
Boczań (1224m) to niezbyt wybitny, porośnięty lasem szczyt w polskich Tatrach Zachodnich, znajdujący się w bocznej grani odchodzącej na północ od Kasprowego Wierchu. Od położonego na wschód Wysokiego (1287m) oddziela go nienazwana przełęcz (ok. 1215m), przez którą przechodzi szlak. Południowe, lesiste stoki Boczania (w których znajdują się niewielkie skałki o ciekawych nazwach takich jak Cycek, Cyganka) opadają do Doliny Jaworzynki. Są one również krańcem grani ograniczającej tą dolinę z północno wschodniej strony. Łagodne zakończenie grzbietu na północnym zachodzie znajduje się tuż nad Kuźnicami i wylotem Doliny Bystrej, natomiast od strony północnej i północno wschodniej Boczań oddzielony jest od grzbietu Nieboraka żlebem opadającym wprost do Kuźnic.
Boczań jest często odwiedzany przez turystów ze względu na prowadzący w okolicach wierzchołka bardzo popularny szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową.

SPACER GRANIĄ
Nieborak
|
)(
|
Boczań-- )( --Wysokie
|
Skupniów
Przechód

Niektóre mapy (Sygnatura, mapa wojskowa), podają inną wysokość Boczania - 1208m. Jest to wysokość nie wierzchołka, a punktu widokowego w jego okolicach, w którym zakręca szlak.

Niegdyś Boczań był pierwszym widokowym punktem w drodze z Kuźnic na Halę Gąsienicową. Obecnie częściowo zarósł, lecz parę metrów od szlaku cały czas można z niego podziwiać ciekawą panoramę na okolice Hali Kalatówki.

Nazwa Boczania na początku określała południowe zbocza góry, później dopiero, kiedy obiekt nabrał znaczenia turystycznego, przeniosła się na szczyt.


Szlaki prowadzące na Boczań:

- Niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań i Skupniów Upłaz na Karczmisko, dalej na Halę Gąsienicową do Murowańca.

Na faktyczny wierzchołek Boczania szlak z Kuźnic nie wyprowadza. Położony jest on około 20 metrów na południe od szlaku. i jest z niego bez trudności dostępny w dosłownie minutę marszu przez smreczyny. Najłatwiej dostać się na wierzchołek idąc szlakiem z Kuźnic. Około 100 metrów po minięciu ostrego zakrętu w prawo (miejsce widokowe na Giewont - punkt na mapach o wysokości 1208m) należy wypatrywać kulminacji w grzbiecie po prawej stronie. To właśnie jest wierzchołek Boczania:-)

Nasze wejścia:
Położenie na mapie:

Panorama z Boczania:
Widok z Boczania w stronę Długiego Giewontu


Widok z Boczania w kierunku Kopy Magury
Widoki na Boczań:
Widok na Boczań z Kopy Magury
Widok na Boczań z Kopy Magury
Widok na Boczań z Karczmiska
Widok na Boczań z Karczmiska
Widok na Boczań znad Kondrackiej Przełęczy
Autorzy na szczycie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz